Anasayfa » GÜNDEM » “Unutmayacağız affetmeyeceğiz”

“Unutmayacağız affetmeyeceğiz”

Hrant Dink katledilişinin 7.yılında vurulduğu yerde on binler tarafından anıldı. Anma için saat 13.00’de Taksim Meydanı‘nın Divan oteli tarafında toplanılmaya başlandı. Eylemde Ermenice, Kürtçe ve Türkçe dillerinde yazılmış binlerce döviz taşındı.

Sloganlar eşliğinde saat 13.30’da başlayan yürüyüş boyunca “Katil devlet hesap verecek”, “Hepimiz Hrantız hepimiz Ermeniyiz”, “Hrant için adalet için” sloganları atıldı. Yürüyüş en önde “Unutmayacağız affetmeyeceğiz” yazılı ortak pankartın ardından gerçekleşti.

Agos Gazetesi’nin  önünde yapılan anma programı saygı duruşu ile başladı. Ortak basın açıklamasını Gülten Kaya okudu. Kaya konuşmasında Roboski’den Gezi’ye, Paris katliamına devlet katliamlarının devam ettiğine vurgu yaptı. Hrant Dink‘in katledildiği yer mumlar ve karanfiller ile kaplandı.

Kürsüden Ermenice ağıtlar ve türküler çalındı. Eylem 15.30 gibi sonlandırılırken eylemciler toplu halde Taksim’e yürüdü. “Her yer Taksim her yer direniş”, “Gezi bizim İstanbul bizim”, “Katil Polis parkımızdan defol” sloganları atılırken yol boyunca konuşlandırılmış polislerin yanından geçerken “Katil var”, “Polis simit sat onurlu yaşa” sloganları atıldı.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan eylemcilere burada slogan atarak beklemeye başladı daha sonra eylemcilere polis gaz ile saldırdı.

hrant1

 

 

dinkhrant

 

hrantdincad

 

untmayacağızhrant

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*