Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Üniversiteyi terk sayısında büyük patlama

Üniversiteyi terk sayısında büyük patlama

Kriz ve yoksullaşma nedeniyle üniversiteyi bırakmak zorunda kalanların sayısı her yıl artıyor. 

Bir CHP milletvekilinin verdiği soru önergesine verilen resmi yanıtta, son 5 yılda 1 milyon 100 bin üniversite öğrencisinin kaydını dondurduğu veya sildirdiği ortaya çıktı. Buna göre; 

2013-2014 eğitim öğretim döneminde 135 bin öğrenci üniversiteden koparken bu sayı devam eden sonraki yıl 161 bine, bir sonraki yıl 197 bine, 2016-2017 döneminde de 212 bine çıktı. Kriz ve yoksullaşmanın daha da arttığı en son 2017-2018 döneminde ise üniversiteyi bırakan öğrenci sayısı bir önceki yıla göre yüzde 92.2 gibi olağanüstü düzeyde artarak 408 bini aştı.

Üniversiteyi terk sayılarındaki büyük artış, bir yandan yüksek öğretim bütçeleri budanıp öğretimin özelleştirilmesinden diğer yandan ise büyüyen geçim sıkıntısından kaynaklanıyor. Artan sayıda öğrenci, artan eğitim harcamaları için bile ya hem çalışıp hem okumak ya da okulu bırakıp en ucuz emekgücü saflarına katılmak zorunda kalıyor. 

Üniversiteyi bırakmak zorunda kalanların sayısındaki büyük artış, kapitalizmin krizini işçilere fatura etmesinin çarpıcı biçimlerinden birini oluşturuyor. 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*