Anasayfa » GENÇLİK » Üniversiteliler: “Patronlar yaşıyor çocuklar ölüyor”

Üniversiteliler: “Patronlar yaşıyor çocuklar ölüyor”

Üniversiteliler artan iş cinayetlerini ve son olarak Adana’da 13 yaşında çocuk işçi olarak çalıştırılan Ahmet Yıldız’ın hayatını kaybetmesini protesto etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Unkapanı şubesindeki eylemi İstanbul Üniversitesi Öğrenci Dayanışması üyeleri dün (18 Mart) gerçekleştirdi..

Kurum önünde “İş kazası Kaza da Kader de Değil Sermaye ve AKP Yasalarının Cinayetidir” yazılı bir pankart açan öğrenciler, “İş Kazası Değil Bu bir Cinayet, Patronlar Yaşıyor Çocuklar Ölüyor, AKP’nin Yasası İşçilerin Katili” sloganlarıyla binaya girdi.

“Kaza değil cinayet”

Güvenlik görevlileri ile öğrenciler arasında çıkan arbede sonrası öğrenciler, dışarı çıkıp bina önünde basın açıklaması yaptı.

Artan işçi ölümlerine olan tepkilerinin dile getiren üniversiteliler “Bizler biliyoruz ki tüm bu olan biten ne bir istisnadır ne de münferit bir olay. Bu olan bitenler AKP’nin yasalarla açtığı yolda daha rahat ilerleyen, her türlü önlem ve denetlemeden azade sermayenin kar hırsının getirisidir. Bu ölümler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocuk işçiliğin doğal sonucudur. Ancak asla kaza da kader de değildir. Sermaye ve AKP’nin örgütlü bir biçimde işlediği cinayetlerdir” dedi.

Öğrenciler, işçi ölümlerinin sorumlularının yargılanmasını ve işçi sağlığı ile güvenliği doğrultusunda önlem alınıp denetlemenin çoğalmasını, güvencesiz ve esnek çalışma koşullarının son bulmasını istedi. Üniversiteliler eylemi kurumun kapısına kırmızı renkli boya dökerek sonlandırdı.

VİDEO:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*