Anasayfa » GENÇLİK » Üniversiteliler: Kahrolsun emperyalist savaş!

Üniversiteliler: Kahrolsun emperyalist savaş!

İstanbul’de Boğaziçi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, MSGSÜ, YTÜ öğrencileri, Başbakanlık Ofisi’ne yürümek istedi. Pek çok noktadan birleşerek İnönü Stadı önüne varan üniversitelilere polis sert bir şekilde saldırdı. Gençlik örgütlerinin çağrısıyla gerçekleştirilen eylemle, üniversiteliler, Reyhanlı katliamının hesabını sordu.

istanbuldaki tüm üniversitelerden öğrenciler kendi okullarında gerçekleştirdikleri basın açıklamalarının ardından Beyazıt’taki İstanbul Üniversitesi ve Gümüşsuyu’ndaki İstanbul Teknik Üniversitesi önünde toplandılar. İki koldan Dolmabahçe’ye yüründü. “Reyhanlı’nın katili AKP’den gençlik hesap soracak” pankartıyla yürüyen gençler, “Katil ABD işbirlikçi AKP”, “Katillerden hesabı gençlik soracak”, “Reyhanlının hesabını gençlik soracak”, “Reyhanlı halkı yanlız değildir” sloganlarını attı.

Marmara üniversitesi öğrencileri vapurda pankart açarak Kabataş iskelesinden diğer gruplarla birleşti. Saat 16.00 da Dolmabahçeye doğru yürüyüşe geçen yaklaşık 1000 öğrencinin önü polis barikatı ile kesildi. Ankarada bir gün önce yapılan eylemlere saldıran burjuva iktidarın kolluk güçleri istanbul’da da kitleye tomalar ve gaz bombalarının yanı sıra Ankara da kullandığı gibi plastik mermilerle saldırdı.

Plastik mermi ve gaz bombası kapsülüyle çok sayıda öğrenci yaralandı. Öğrenciler saldırının ardından Tophane’ye doğru çekilerek polisle çatışmaya devam etti. Mimar Sinan üniversitesi güzel sanatlar fakültesine çekilen öğrencilere polis buradada saldırmaya devam etti. Polisin yoğun gaz saldırısından otobüs duraklarında bekleyen işçi ve emekçiler de etkilendi. Araçların korna çalarak polis saldırısını ve gaz bombasını protesto ettiği de görüldü. 1 Mayıs’tan ve THY grevinden alıştığımız toplu taşım araçlarının iptali bu eylemde de tramvay seferinin iptali ile birkez daha karşımıza çıktı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*