Anasayfa » GENÇLİK » Üniversitelerin bölünmesine karşı eylemler devam ediyor

Üniversitelerin bölünmesine karşı eylemler devam ediyor

Erdoğan’ın başta İstanbul, Gazi, İnönü, Mersin, Karadeniz Teknik Üniversiteleri olmak üzere 10 üniversitenin bölünerek 15 yeni üniversitenin kurulacağını buyurdu.

Burjuva-faşist devlet iktidarının bu saldırısı, neoliberal kapitalizm programlarının eğitim, üniversite, sağlık gibi “kamu hizmetleri”ni parçalayıp yerelleştirerek özelleştirme, küresel, bölgesel ve yerel sermayenin isterlerine ve yönetimine daha uygun hale getirme stratejisi çerçevesinde. Eğitim, ve diğer “kamu kurum ve hizmetleri”nin “yerelleştirme” adı altında parçalanarak özelleştirilmesi ve yerel idarelere devredilmesinden başlayarak “kü-yerel” sermayenin isterlerine devredilmesi programı, 2004 yılında çıkarılan küresel mali oligarşik yönergeler çerçevesindeki Kamu Yönetimi Temel Kanunu ile başlatılmıştı. Kuşkusuz, üniverstilerin bölünmesi, seçim yatırımı, rant yatırımı, üniversiteleri daha kolay kendi çiftliği haline getirmek ve böl-yönet politikasını da gözetiyor.

Erdoğan’ın açıklamasından sonra, başta İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin sosyal medya mesajları ve imza kampanyasıyla başlayan #üniversitemedokunma tepkileri, hızla eylemlere dönüşüp yaygınlaşmaya başladı.

Önce kendi fakültelerinde toplantılar yapan İÜ öğrencileri, Gülhane’de ortak bir eylem düzenledi. 24 Nisan’da ise İÜ’nün tüm fakültelerinde forumlar düzenlendi. Forumlarda öğrenci temsilcileri, akademisyenler konuşmalar yaptı. Özellikle Cerrahpaşa ve Çapa Tıp Fakültelerindeki eylem ve yürüyüşlere, öğrenci ve öğretim üyeleri, sağlık emekçileri, SES ve TTB’nin yanısıra hastalar da alkışlarla destek verdi. Ardından tüm fakültelerin katılımıyla Beyazıt Meydanı İÜ Ana Kapı önünde kitlesel bir protesto gösterisi yapıldı. Eylemde tüm fakültelerden öğrenciler, mezun dernekleri, öğretim üyeleri yer aldı.

Burada İstanbul Üniversitesi Bileşenleri platformu tarafından “Yok Edilmek İstenen İstanbul Üniversitesi’dir, Birlikte Durduralım” başlığı altında bir basın açıklaması yapıldı. Açıklama sırasında “Cerrahpaşa’ya dokunma”, “Elini üniversitemden çek”, “Üniversiteler kökünden koparılamaz” sloganları atıldı.

İstanbul Üniversitesi’nin tüm fakültelerinde eylemler bugün de devam ediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*