Home » İŞÇİ SINIFI » Üniversitelerde faşist saldırılar (güncellendi)

Üniversitelerde faşist saldırılar (güncellendi)

Dün Muğla bugün Eskişehir

Muğla Üniversitesi öğrencisi Şerzan Kurt’un silahla yaralanmasının ardından patlak veren çatışmalar sürerken Eskişehir’de de bir Kürt öğrenci bıçaklı saldırıya uğradı.

Muğla’da geçtiğimiz günlerde Kürt öğrencilerin saldırıya uğraması ve Muğla Üniversitesi öğrencisi Şerzan Kurt’un silahla yaralanmasının ardından çıkan çatışmalar kente yayılmıştı. Polisin eylem yapan gençlere saldırmasının ardından onlarca genç gözaltına alınmıştı.

Aynı senaryo bu kez Eskişehir’de sahnelenmek isteniyor. Osmangazi Üniversitesi’nin yakınında bulunan Dumlupınar Öğrenci Yurdu yakınında iki yurtsever öğrenci sivil faşistlerin bıçaklı saldırısına uğradı. Saldırının ardından yurdun önünde toplanan gençlere polis saldırdı, onlarca genç gözaltına alındı. Kentte gerginlik sürüyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bahar şenliklerinde stand açan yurtsever öğrenciler sivil faşistler tarafından stantlarını kapatmaları yönünde tehdit edildi. Şenliğin bitmesinin ardından kaldıkları yurda doğru giden 2 yurtsever öğrenci saldırıya uğradı. Saldırı sonucu bir öğrenci bıçaklanarak yaralandı.

Yaşanan saldırının ardından yurdun önünde toplanan yurtsever öğrenciler beklemeye başladı. Bekleyişin üzerinden çok geçmeden Eskişehir Emniyeti çevik kuvvet ekipleri yurdun öünde yığınak oluşturmaya başladı. Arkadaşlarının yaralandığını ve yaralayan şahısların yurdun içinde olduğunu söylemelerine karşılık polis bekleyen kitleye saldırdı. 30’un üzerinde öğrenci çevik kuvvet ekipleri tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Dumlupınar Öğrenci Yurdu’nun önünde yaşanan polis saldırısının ardından polis gözlatı yapmaya devam etti. Gözaltına alınanlar arasında BDP Eskişehir İl Başkanı Yusuf Karataş da var.

Gözaltına alınanlar Yenikent Karakolu’nda tutuluyor. Karakol önünde devrimci, demokrat kurumlarında katılımı ile bekleyiş hala devam ediyor.

ESKİŞEHİR DPG

Üniversitelerde saldırılar yaygınlaşıyor

Muğla ve Eskişehir’de yaşanan saldırıların ardından Ege Üniversitesi’nde de stand açan devrimci ve yurtsever öğrencilere faşistler saldırdı.

Ege Üniversitesi bahar şenlikleri kapsamında Edebiyat Fakültesi önünde stant açan devrimci ve yurtsever öğrenciler sivil faşistlerin saldırısına uğradı. Satır, sopa ve bıçakların kullanıldığı saldırıya şenlik alanında bulunan öğrencileri taşlarla karşılık vermesi üzerine çatışma yaşandı. Saldırı sonucu yaralananlar oldu. Faşistlerin Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği binasına kaçması üzerine polis bina önüne yığınak yaparak giriş ve çıkışları kapatarak saldırganları koruma altına aldı. Öğrenciler “Ege faşizme mezar olacak!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” ve “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız!” sloganları ile yaşanan saldırıyı protesto etti.

www.devrimciproletergenclik.org

Adana’da faşist saldırılar protesto edildi

Adana İnönü Parkında biraraya gelen devrimci demokrat kurumlar yapmış olduları bir basın açıklamasıyla son dönemdeki faşist saldırıları protesto etti.

“Şerzan KURT kardeşimizdir faşizme karşı omuz omuz omuza” pankartının açıldığı eylemde Adana ESP il başkanı Selçuk Güvercin yaptığı açıklamada şunlar vurgulandı:

11Mayıs akşamı Muğla’da ülkücü faşistlerin tertiplediği bir provakasyon sonrası yaşanan olaylarda 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Şerzan Kurt ağır yaralandı.
Görgü tanıklarıca Şerzan Kurt’un olaya polisin müdahalesinden sonra polis tarafından hedef gösterilerek vurulduğu ifade ediliyor.

Şu anda 9 Eylül Tıp Fakültesi yoğun bakım ünitesinde tutulan Kurt için ailesinin can güvenliği yok odasına sadece ailesi ve polis girsin talebi hastane yönetimince kabul edilmedi ve aile avukatının olaydan sonra oluşturulan dosyayı inceleme talebi kabul edilmedi

Ayrıca olay günü Kürt öğrencilere saldıran ülkücü faşist gruba dokunmayan polis saldırıya maruz kalan Şerzan Kurt’un arkadaşlarını gözaltına almış olayın aydınlatılması için açıklama yapan kitleye saldırarak ve açıklamaya katılanların evleri basılarak 70 civarında kişi göz altına alınmıştır. Şerzan Kurt’u vuranın polis olduğu görgü tanıklarınca ifade edilmiş ancak Muğla Valisi Ahmet Altıparmak olayın üzerine gideceği yerde “akıllı olun” diyerek olayın aydınlatılmasını isteyenlere gözdağı vermeye çalışmıştır.

Bu olay ne ilktir ne de son olacaktır, halklarımız arasındaki kardeşlik duygularını zedelemek isteyen ırkçı faşist güçler bu kez şanslarını Muğla’da denemişlerdir. Daha önce Dicle Üniversitesi öğrencisi Aydın Erdem’i hedef gözeterek vuran polis bu kez katliamcı yüzünü Muğla’da göstermiştir.

Daha birkaç ay öncesi “Kürt sorununda demokratik çözüm” tartışılırken şimdi Kürt coğrafyasında gerillayı imha operasyonları gerilla ve asker ailelerinin gözyaşlarının dökülmesine yol açıyor. BDP operasyonları sürüyor. Muğla’da olduğu gibi linççi güruhlar sokaklarda kolluk kuvvetlerinin de yardımıyla Kürt Avına çıkıyor.

Yaşananlara sessiz kalınmamalıdır. Olayın üstüne gidilmeli failleri açığa çıkarılıp yargılanmalıdır.

Eylem “Yaşasın halkların kardeşliği, faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla son buldu.

ESP ve BDP’nin birlikte örgütlediği eyleme, BDSP, DHF, Devrimci Proletarya, Halk Cephesi’de destek verdi.

Devrimci Proletarya Adana

Muğla’da serbest bırakılan Kürt öğrenci faşistler tarafından linç edildi

Muğla’da gözaltına alınan 44 Kürt öğrenciden serbest bırakılanlar arasında yer alan İzzet Fırathan faşistlerin saldırısına uğradı. Darp edilen Fırathan, tedavi altına alındı.

Muğla’da 4 gün önce ülkücülerin Kürt öğrencilere saldırısıyla başlayan olaylar durulmuyor. Bugün gözaltına alınan 44 öğrenciden 42’si serbest bırakıldıktan sonra BDP İl binasına gitti. Buradan evlerine dağılan öğrencilerden Muğla Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu 2. sınıf öğrencisi İzzet Fırathan, evine giderken bir grup faşist tarafından linç edilmek istendi. Vücudunun çeşitli yerlerinden darp edilen Fırathan, daha sonra Muğla Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Olayın ardından hastaneye gelen yaklaşık 60 öğrenci burada beklerken, polisin hastanede olmaması dikkat çekti. BDP Bodrum İlçe Başkanı İdris Danışlı, öğrencilerin adliye çıkışı sırasında 10 araçlık bir konvoy Türk bayraklarıyla tur attığını belirterek, “Bunu adliyede bulunan polislere söyledik. Ancak bize ‘onlar asker uğurluyor’ dedi. Fakat bu konvoyun defalarca bizim bulunduğumuz yerde tur attığını söylememize rağmen ilgilenen olmadı. Burada ciddi bir provokasyon yaratılmak isteniyor” dedi.

Bu arada Muğla’da ülkücülerin Kürt öğrencilere saldırısı sonucunda başlayan olaylarda gözaltına alınan ülkücülerden 25’i emniyetteki işlemlerin ardından çıkarıldıkları savcılıkça serbest bırakılırken, Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edilen 4’ü tutuklandı. 4 ülkücünün mahkemede, “Türk bayrağını savunmak için yaptık” sözleri nedeniyle tutuklandığı bildirildi.

Gözaltında bulunan 44 Kürt öğrenci ise adliyeye getirilerek, tek tek savcılıkça ifadeleri alındı. İfadesi alınan öğrencilerden 42’si savcılıkça serbest bırakılan öğrencilerden Ü.Ş ve N.E, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan 2 öğrenci “Polise mukavemet etmek” suçlamasıyla tutuklandı.

ANF

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*