Anasayfa » GENÇLİK » Üniversite öğrencilerinin durumu

Üniversite öğrencilerinin durumu

Akdeniz Üniversitesi’nden yüksek lisans öğrencilerinin, üniversite öğrencilerinin sosyo-ekonomik durumuna ilişkin yaptıkları anket çalışması, üniversite öğrencilerinin yoksullaşma ve işçileşme süreçlerine ilişkin çarpıcı bulguları gözler önüne serdi.

Anket sonuçlarına göre, öğrencilerin artan bölümü, beslenme, barınma, ulaşım ve eğitim giderlerini karşılayamaz durumda. Makarnaya talim ederek, her türlü kültürel ihtiyacını kısarak, evden olabildiğince az çıkarak, geçim ve eğitim giderleri için daha fazla borçlanarak, tam ya da kısmi zamanlı ücretli işlerde çalışarak yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Temel ihtiyaçlarını azami kısma ve ücretli çalışmaya karşın öğrencilerin 3’te ikisi geçinemediklerini belirtirken, önemli bir bölümü daha yakın gelecekte okulu bırakmak zorunda kalabileceklerini söylüyor.

Anketin özet sonuçlarına göre öğrencilerin;

Yüzde 21.2’si ücretli işlerde çalışıyor.

Ancak yüzde 4’ü ayda bin liranın (asgari ücretin yarısı) üzerinde bir gelire sahip olabildiğini belirtiyor.

3’te ikisi aylık eğitim giderlerine 100 liradan az ayırabiliyor.

Yüzde 43’ü aylık ulaşıma, 50 liradan azını ayırabiliyor. (Bu para, okula ayda ancak 15 gün gelip gitme olanağı veriyor.)

Yüzde 23’ü ailesinden maddi destek alamadığını, yüzde 35’i ise ailesinin gönderdiklerinin eğitim ve geçim giderlerinin ancak bir kısmını karşılayabildiğini belirtiyor.

Yüzde 56’sı kültür, sanat, eğlenceye para ayıramıyor.

Tamamına yakını (yüzde 98) devletin öğrencilere desteğinin çok yetersiz olduğunu vurguluyor.

Yüzde 83’ü geçinmede zorlandığını belirtiyor.

Tüm illerdeki üniversiteleri kapsayan veriler, metropol üniversitelerine (İstanbul, Ankara, Kocaeli) doğru gidince, “iyimser” bile kalıyor.

Bu 3 metropolde Genç İşçi Derneği’nin 2018’de yaptığı anket çalışmasına göre, üniversite öğrencilerin yüzde 35.8’i ücretli işlerde çalışıyor. Öğrencilerin yüzde 15’i gece sayım, stant, komilik gibi günlük yevmiyeli işlerde, yüzde 14’ü fast food, market gibi part-time işlerde, yüzde 6’sı tam zamanlı işlerde çalışıyor. Ücretli çalışan öğrencilerin oranı, öğrenci evlerinde kalanlar açısından yüzde 56’ya kadar çıkıyor. Yani öğrencilerin önemlice bir bölümü “kirayı ödeyebilmek için çalışıyor”. İstanbul’da çalışan öğrencilerin günde ortalama yolda geçirdikleri süre 4 saati buluyor. Çalışan öğrencilerin yüzde 72’si kendilerine çok kıt zaman ayırabildiklerini, yüzde 21’i ise hiç zaman ayıramadığını belirtiyor.

Şubat 2019’da Mecliste verilen bir soru önergesi üzerine, son 5 yılda 1 milyon 115 bin üniversite öğrencisinin eğitimini bırakmak zorunda kaldığı ortaya çıkmıştı. 2018’de okulu bırakan 400 bin öğrenci, bir önceki yıla göre yüzde 92’lik bir artış gösterdi.

Son veriler, iki noktayı belirginleştiriyor: Üniversite öğrencilerinin yıkıcı işçileşme süreci şiddetleniyor, üniversite öğrencilerinin artık 3’te biri ücretli işlerde çalışmadan okuyamaz durumda. Ve bu oran hızla yükseliyor. İkincisi, eğitimini bırakmak zorunda kalan öğrencilerin sayı ve oranı hızla yükseliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*