Anasayfa » GENÇLİK » Üniversite öğrencileri maden işçileri için eylem yaptı

Üniversite öğrencileri maden işçileri için eylem yaptı

Zonguldak’ta Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) öğrencileri, 17 Mayıs 2010’da Karadon’daki grizu katliamında hayatını kaybeden 30 madenciyi anma ve iş katliamlarını protesto eylemi yaptılar. Üniversite önünde toplanan öğrenciler “İşçi Ölümü Kader Değil Cinayet” pankartını açtılar.

BEÜ önünde açıklama yapan üniversite öğrencisi Mehtap Kurt, “Türkiye’de son yıllarda yaşanan bu tür kazaların sıklıkla tekrarlanması ve ölümlerin yaşanması maden ocaklarının yapısı, işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorunların gündeme getirmiştir. Sadece kömür sektöründe 1991-2008 döneminde iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle toplam 2554 kişi hayatını kaybederken, sürekli iş görmez hale gelenlerin sayısı 13087’ye ulaşmıştır. Dünyanın en fazla kömür üreten ülkelerine kıyasla Türkiye’deki maden ocaklarında ölüm oranları çok daha fazladır. Zonguldak’ta ve bu topraklarda yaşamlarını yitiren emekçi kardeşlerimizin ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Madencinin kaderinin ölüm olmadığını yineliyoruz” dedi.

Üniversite önünde yapılan konuşmanın ardından, öğrenciler Zonguldak Madenci Anıt’ı önüne kadar sloganlarla yürüyüş yaptılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*