Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Ulusal Öğretmen -tasfiye- Stratejisi” geliyor

“Ulusal Öğretmen -tasfiye- Stratejisi” geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin rotasyonu (tayin) için köklü bir değişikliğe gidiyor. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde değişiklik yapacak olan Bakanlık, rotasyonu kaldırıp bunun yerine “kariyer planlama sistemi”ni(performans/yeterlilik) getirecek. Bu sisteme göre öğretmenlerin tümü bir basamaktan başlayacak ve her basamak için ayrıca sınava girecekler. Ücretleri, işleri, statüleri, kariyerleri ve hakları performans sistemi ve yeterlilik ölçme-değerlendirme sistemleriyle sınavdan aldıkları puana göre belirlenecek.

Esnek güvencesiz kölece “Ulusal İstihdam Stratejisi”nin öğretmen ayağı: “Ulusal Öğretmen Stratejisi”

MEB’in uzun süredir üzerinde çalıştığı “Ulusal Öğretmen Stratejisi” sistemine göre, öğretmenler ancak performans/yeterlilik ölçme/ayıklama basamaklarında ilerledikçe bireysel bazı haklara sahip olabilecek. Rekabeti körükleyen, öğretmenler arasında statü/ücret bölünmesini arttıran sistemde ancak en üst seviyelere gelen öğretmenler istediği şehirde, istediği okulu tercih edebilecek.

Öğretmenler arası statü/ücret bölünmesi artırılacak

Öğretmenler arasında öğretmen, usta öğretmen, başöğretmen gibi hiyerarşik kademeler yaratılacak. Öğretmen başöğretmen olduğu takdirde maaşı artacak, haftalık çalışma süresinin yarısında öğrencilere eğitim verirken diğer yarısında yeni öğretmen olanlara hizmet içi eğitim verecek. Bu da, MEB’in “ulusal öğretmen stratejisi”nde öğretmenlere eğitim sisteminde söz hakkı verilmesi olarak pazarlanıyor.

Atanması yapılmayan öğretmenler yerine stajiyer öğrenci-öğretmenler çalıştırılacak

MEB, YÖK ile de işbirliği yaparak eğitim fakültelerinde öğrenim gören öğretmen adaylarının branş uygulama derslerini artıracak. Bu konuda okullar ile üniversiteler işbirliği yapacak. Halen öğretmen adaylarının derslerinin yüzde 15-20’si uygulama dersi olarak verilirken yeni düzenlemeyle derslerin en az yüzde 40-50’si uygulamaya dayalı olacak. Yani öğretmen adayları, üniversitedeki derslerinin yarısını okullarda stajyer öğretmen olarak geçirecek. Böylece yüzbinlerce atanması yapılmamış öğretmen yerine eğitim fakültesi öğrencileri, ücretsiz stajyer öğretmen olarak çalıştırılacak. Ayrıca eğitim fakültelerindeki müfredat da yeniden gözden geçirilerek yeni bir düzenlemeye gidilecek.

Öğretmenler yalnız ücret/statü farkları yaratılarak değil branşlara göre de bölünecek

MEB, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda da (KPSS) değişikliğe gidiyor. Sınava öğretmen olmak için giren adaylara bütün alanlardan soru sorulurken yeni düzenlemeye göre sadece kendi alanlarıyla ilgili soruları yanıtlayabilecekler. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) de, 136 ayrı öğretmenlik branşıyla ilgili KPSS’ye soru hazırlayacak. Öğretmen adaylarının çözeceği soruların yüzde 30’unu genel kültür ve yetenek, yüzde 30’unu eğitim bilimleri ve yüzde 40’ını branş bilgileri oluşturacak.

Bkz: Yeterlilik sizsiniz işçi sınıfı!
Eğitim fakültesi öğrencileri
Geçmiş Geçmişte Kaldı, Sıra Geleceğin Örgütlenmesinde

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*