Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Ülker işçileri direnişlerini kazanımla sonuçlandırdı!

Ülker işçileri direnişlerini kazanımla sonuçlandırdı!

DİSK Gıda-İş üyesi Ülker işçileri, Topkapı’da bulunan fabrika önünde direnişlerinin 140. günü kazanımla sonuçlandırmalarına ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Kötü çalışma koşullarına ve emeklerinin sömürülmesine göz yummayan 8 Ülker işçisi haklı mücadelelerini zaferle taçlandırmalarının gururunu yaşıyor. Ülker işçileri, fabrika önünde 140 gündür kötü hava koşullarına ve fabrika yönetiminin baskısına rağmen kurdukları direniş çadırını terk etmediler. Çadır önünde kazanımları için yaptıkları basın açıklamasında, “Birleştik direndik kazandık”, “Dünya devi 8 işçiye diz çöktü ‘protokol’ imzaladı”, “Bak Ülker bey kim büyükmüş” yazılı dövizler taşıyarak, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”  sloganları attılar. Açıklamadan önce Murat Topal ve Bilal Cansu isimli iki işçi konuşma yaptı.

IMG 4402Bu çadır bize üniversite oldu”

İlk sözü alan Murat Topal, direnişleri boyunca çok şey öğrendiklerini ve kazandıklarını vurgulayarak, “Bu çadır bize bir nevi üniversite oldu. İnsanlığı ve en önemlisi dayanışmayı öğrendik. Hiçbir zaman parayı alıp gitmeyi hedeflemedik amacımız işe geri iadeydi. Bu gün biz direnişimizi kazanımla sonuçlandırdık ve bundan sonrada bulunduğumuz her alanda haksızlığa, zulme ve hak yemelere karşı sessiz kalmayacağız. Yani bizim Ülker’le bizim işimiz bitmedi daha esas bundan sonra başlıyor mücadelemiz” dedi.

Biz korkmadık Ülker gibi bir dünya devini alt ettik

İkinci olarak söz alan Bilal Cansu isimli işçi konuşmasında, “Biz korkmadık Ülker gibi bir dünya devini alt ettik”, 140 günlük direnişlerinin ve kazanımlarının direnişe katılmayan diğer işçilere örnek olmasını ve onlarında emeklerine sahip çıkmalarını temenni ettiğini vurguladı. IMG 4410Cansu son olarak, “Fabrika yönetimi bize sürekli, ‘bu solcularla ne işiniz var, bunlar komünist’ diyerek karalamaya çalıştılar. Buradan fabrikada olan işçilere sesleniyorum Sendika bize haklarımızı verdi peki ya Ülker sömürü ve hak gaspından başka ne veriyor?” diyerek bütün işçileri sendikalı olmaya davet etti.

Çadırımızı kaldırsak da biz burada olmaya devam edeceğiz

Konuşmaların ardından DİSK Gıda-İş Sendikası ve üyesi Ülker işçileri adına bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada şunlara değinildi: “ 1-Amire itaatsizlik, verilen görevi yapmama, ahlaksızlık gibi gerekçelerin bulunduğu 25/2. Maddesini değiştirerek, işveren tüm haklarını kullanarak işçileri işten çıkarttığını ve 04. maddeden attığını kabul etti. *Kıdem ve ihbar tazminatımızın ödenmesini kabul etti.

*İşçileri sendikal nedenle işten attığını kabul eden Ülker 16 maaş sendikal tazminat ödemeyi kabul etti.

IMG 4407*Direnişte olduğumuz 4 ayın sigorta primlerini yatırmayı ve mağduriyetin giderilmesi de kabul edildi.

Direnişimizi bu kazanımlarla sonuçlandırarak çadırımızı kaldırıyoruz. İçeride kısmen bir rahatlama sağlanmadı ağır ve kötü çalışma koşulları devam ediyor. İşte bu nedenle sekiz arkadaşla yaktığımız bu direniş ateşini bütün Ülker Holding fabrikalarına yayacağız. Çadırımızı kaldırsak da biz buradayız/olmaya devam edeceğiz.”

Açıklamanın ardından işçiler sloganlar eşliğinde çadırı sökerek eylemlerine son verdiler.

ozgurgelecek.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*