Anasayfa » BASINDAN » Ukrayna’da Ruslar ayaklandı

Ukrayna’da Ruslar ayaklandı

Donetsk, Luhansk ve Harkiv kentlerinde polisle çatışan göstericiler binalara Rus bayrağı asarak bağımsızlık için referandum çağrısı yaptı.
Başkent Kiev’de olağanüstü güvenlik toplantısı yapıldı.
Göstericiler, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in kitlesel gösteriler nedeniyle ülkeyi terk etmek zorunda kalmasının ardından Rusya tarafından ilhak edilen Kırım bölgesini örnek alıyor.
Acil toplantı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki Rusça konuşan azınlığı koruma hakları olduğunu söylemişti. Ukrayna hükümetiyse Rusya’yı iç işlerine müdahale etmekle suçluyor.
Ukrayna Geçici Devlet Başkanı Oleksander Turçenov gelişmeler üzerine Litvanya’ya yapacağı ziyareti iptal etti ve güvenlik yetkililerini acil toplantıya çağırdı.
Şiddetli eylemlere sahne olan Donetsk’te göstericiler polis barikatını aşarak hükümet binasını işgal etti. Rusya yanlısı sloganlar atan göstericiler binaya Rus bayrağı astı.
Donetsk polisi sözcüsü İlhor Dyomin, gösteriye yaklaşık bin kişinin katıldığını ve 100 kişinin binayı işgal ettiğini söyledi.
Luhansk’ta Rusya yanlısı 15 eylemcinin serbest bırakılması talebiyle yerel güvenlik binasına yürüyen göstericileri polis göz yaşartıcı gazla durdurdu.
Harkiv’de de göstericiler yerel hükümet binasına girdi. Polisin bu kentte göstericilere müdahale etmeyerek çekildiği belirtildi.
Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov ülkenin doğusundaki bu hareketlerin arkasında Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rusya’ya sığınan Yanukoviç’in olduğunu öne sürdü.
Avakov, Facebook hesabındaki mesajında şöyle dedi: “Toplanan kişilerin sayısı çok değil ama çok saldırganlar. Durum kan akıtılmadan kontrol altına alınacak. Ama aynı zamanda hükümet binalarına, kolluk güçlerine ve diğer vatandaşlara saldıranlara karşı sıkı önlemler alınacaktır.”
Bu arada, Rusya’nın Ukrayna ile sınır bölgelerindeki askeri yığınağının devam ettiği belirtiliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*