Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Uğur Kaymaz hep 12 yaşında

Uğur Kaymaz hep 12 yaşında

Kızıltepe’de 10 yıl önce katledilen Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz vuruldukları yerde karanfillerle anıldı.

21 Kasım 2004 yılında Mardin’in Kızıltepe ilçesinde evinden kamyonuna ayaklarında terliklerle eşya götüren Ahmet Kaymaz ve oğlu Uğur Kaymaz, Mardin-Kızıltepe anayolu üzerinde, polisler tarafından “terörist” oldukları gerekçesi ile yakın mesafeden onlarca kurşunla vurularak öldürülmüştü.

Katledilmelerinin 10.yılında Eğitim Sen, DBP, KURDÎ-DER, MEYA-DER, Nuda Kadın Merkezi, Mehmet Yalçın Etüt Merkezi, Barış Anneleri İnisiyatifi, KESK Mardin Şubeler Platformu üyeleri ile BDP ilçe yöneticilerinin yanı sıra Uğur Kaymaz’ın annesi ve kardeşinin katıldığı bir anma programı gerçekleştirildi.

Anma programında  konuşan Eğitim Sen Kızıltepe Şube yöneticisi Erdal Çam, “Devlet Uğur Kaymaz ve babasını katlederek insanlık suçu işlemiştir. Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol, Enes Ata, Abdullah Duran, Berkin Elvan ve Roboskili çocuklarının katledilmesi bu katliamların devam edeceğini göstermiştir… Eğitim Sen olarak bu çocuk katilleri ortaya çıkarana kadar mücadelemizi yükselterek sürdüreceğiz” dedi.

Erdal Çam’ın açıklamasının ardından Uğur Kaymaz’ın kardeşi Ali Kaymaz da bir konuşma yaptı. Konuşmasında “Türkiye ve ülkemiz olan Kürdistan’da yaşayan tüm halklara karşı yapılan yargısız infaz ve haksızlıklara karşı meşru mücadelemizi büyüteceğiz” diyerek mücadeleye çağırdı.

Basın açıklamalarının ardından kısa süre oturma eylemi yapılarak eylem sonlandırıldı.

ı8

ı9

ı49

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*