Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ücret ödememe saldırıları büyük fabrikalara sıçradı: Fabrika işgal ve direnişlerine hazırlanalım!

Ücret ödememe saldırıları büyük fabrikalara sıçradı: Fabrika işgal ve direnişlerine hazırlanalım!

Çerkezköy’de 1400 işçinin çalıştığı Altın İplik fabrikasında 1 Ağustos’ta ücretlerin bir kısmı ödenip bir kısmı ödenmeyince işçiler, öğlen yemekhanede toplanıp önce fabrika içinde eylem yaptılar, ardından idare binasına sloganlarla yürüdüler. İşçilerin öfkeli eylemleri üzerinde ücretlerin kalan kısmı aynı gün ödendi.

Altın İplik’te Mayıs ayında da ücretler ödenmemiş, işçiler işbırakıp idare binasına yürüyünce, şirket yönetimi “mali zorlukların” olduğunu, ücretlerin gecikmeli ödeneceğini açıklayınca, işçi eylemleri ücretler alınıncaya kadar sürmüştü.

Altın İplik gibi çok sayıda fabrikada, satışlar düşmüş, üretim yavaşlamış, stoğa çalışma artmış durumda. Patronlar stoktan iş yapıyor, işçilere izin kullandırıyor. Ücretli izinleri biten işçiler, ücretsiz izin ve işten çıkarmaların başlayacağından endişe ediyor. Patronlar kar düşüşlerini, ücretleri ödememe, eksik ve geç ödeme, ücretsiz izin ile işçilere yıkmaya çalışıyor. Taşeron işletmelerde ücret gaspları zaten oldukça yaygın ve ücretler ancak direnişle alınabiliyor. Ücret ödememe, geç ve eksik ödemenin büyük işletmelere sıçraması ise, sınıf mücadelesinde daha sert bir raundun başladığını gösteriyor.

Taban örgütlenmelerini kurmanın ve güçlendirmenin, ücret ödememe, eksik ödeme, ücretsiz izin gibi saldırılar karşısında, fabrikayı terketmeme, işgal eylemlerini örgütleyelim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*