Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Üç Ayda En Az 16 Göçmen İşçi Yaşamını Yitirdi

Üç Ayda En Az 16 Göçmen İşçi Yaşamını Yitirdi


Göçmen emekçiler Türkiye işçi sınıfının bir parçasıdır… Ortak örgütlenme ortak mücadele…
Yılın ilk üç ayında en az 16 göçmen işçi yaşamını yitirdi
 
İş cinayetlerinde hayatını kaybeden göçmenler, Avrupa Birliği ve hükümet arasında da pazarlık konusu olmuş durumda. Pazarlık devam ederken Suriye’den de yeni göç dalgaları gelmeye devam ediyor.
 
Geçtiğimiz Kasım ayında toplanan G-20 Zirvesi’nde AB yetkililerinin ve Erdoğan’ın görüşmeleri basına yansıdı. Suriyelileri kendi sınırları içinde istemeyen AB’ye karşı, verilen yardım miktarını beğenmeyen Erdoğan, Suriyelileri Avrupa sınırlarına göndermekle tehdit ediyor. Mülteciler adına yapılan toplantıların insani bir boyutu olmadığı açıktır. Taraflar kendi çıkarlarını korumak derdinde. Sadece Suriyeliler için değil, Türkiye sınırları içinde yaşayan diğer düzensiz göçmen grupları için de aynı durum geçerli. Uluslararası kurumlar ve hükümetler arasında yapılan anlaşmalar ve “vizesiz Avrupa” aldatmacasıyla imzalanan Geri Kabul Anlaşması’yla göçmenlerin hayatı pazarlık konusu haline getirilip, yasal bütün düzenlemeler de ona göre yapılmakta.
 
20 Mart tarihinden itibaren Türkiye’den ayrılarak Yunanistan’a geçen düzensiz göçmenlerin, Türkiye ve Avrupa Birliği arasında varılan göçmen mütabakatı kapsamında Türkiye’ye geri gönderilmesi uygulamasına 4 Nisan tarihi itibariyle başlandı. Anlaşma sadece Suriyelileri değil, diğer düzensiz göçmen gruplarını da kapsıyor. Yunanistan tarafından iadesine karar verilen düzensiz göçmenlerin belirlenen illerdeki kamplara yerleştirilmesi öngörülüyor.
 
Türkiye hali hazırda yaşanan süreçte, iki işlevi birden yerine getiriyor. Avrupa için hem istenmeyen göçmelerin tutulduğu hem de Avrupalı sermayenin ucuz göçmen emeğinden yaralanabileceği bir alan. İki ay evvel özellikle tekstil sektöründe faaliyet gösteren Avrupalı mağazaların Türkiye’deki tedarikçilerinde Suriyeli göçmen ve Suriyeli çocuk emeğinin kullanıldığı basına yansımıştı.
 
Sayıları her geçen gün artan Suriyeliler için hükümet çalışma hayatında yasal zemine oturtmak adı altında bir takım düzenlemeler gerçekleştirdi. Suriyelilere belirli şartlar sağladığında çalışma izni verilmesine dair yönetmelik yürürlüğe girdi. Patronlar cephesinden de düzenlemeye ilişkin öneriler gecikmedi. TİSK bir rapor hazırlayarak, Suriyeli işçilerin emek piyasasına dahil edilmesinin ne kadar elzem olduğuna dair bir açıklamada bulundu. Rapor; işadamlarının, sanayi odası yetkililerinin, esnaf ve ticaret odalarından temsilcilerin görüşleri alınarak hazırlandı.
 
Genel olarak raporda Suriyelilerin, patronlar tarafından hem “vicdani duygular”, hem de işgücüne olan ihtiyaçlarından dolayı zaman zaman kayıt dışı olarak çalıştırıldığı belirtiliyor.
 
Dile getirilen ortak kaygı ise, Suriyeli işçiyi kayıt dışı çalıştıran ve çalıştırmayan firmalar arasındaki rekabetin uzun vadede işgücü piyasasını olumsuz yönde etkilemesi.
 
Patronların çalışma izni konusundaki beklentisi ise, nitelik gerektirmeyen işlerde işgücü açığını kapatmak ve Suriyeli işçilerin sosyal güvenlik masraflarının devlet tarafından karşılanması. Ayrıca ülkelerindeki savaşın bitmesi durumunda Suriyelilerin, çalışma izninin sona ermesi ve ülkelerine dönerken hiçbir hak ve tazminat talep edememesi olarak belirtilmiş.
 
Özetle, patronların yasal olarak Suriyeli çalıştırma şartı, prim ve teşvik gibi uygulamalarından yararlanarak işçileri ucuza çalıştırmak ve işin son bulması durumunda ise hak ve tazminat talep etmelerini önleyen düzenlemelerdir.
 
Devlet ve patronlar Suriyelilerin hayatları ve emekleri üzerinde kendi çıkarları doğrultusunda düzenlemeler yaparken, bir diğer söz söylemesi gereken de işçi sendikaları ve konfederasyonlarıdır. Göçmen işçilerin çıkarlarını devlet ve sermaye sermeye karşısında korumak, dayanışma içinde olmak, ortak mücadele etmek ve örgütlenmek sınıf mücadelesinin bir gerekliliğidir.
 
***
 
İSİG Meclisi olarak tuttuğumuz verilere göre;
 
Ocak ayında en az 5 göçmen işçi,
Şubat ayında en az 8 göçmen işçi,
Mart ayında ise en az 3 göçmen işçi yaşamını yitirdi…
Böylece yılın ilk üç ayında yaşamını yitiren göçmen işçi sayısı 16’ya ulaştı…
 
İş cinayetlerinde yaşamını yitiren göçmen işçinin milliyetlerine bakarsak; 9’u Suriyeli, 1’i Çinli, 1’i İranlı,  1’i Litvanyalı, 1’i Özbek, 1’i Sırp, 1’i Türkmen ve 1’i Ukraynalı’dır…
 
 
İnşaat, taşımacılık, tarım…
İş cinayetlerinde yaşamını yitiren göçmen işçilerin çalıştığı işkollarına bakarsak; 
 
Göçmen işçilerin 7’si inşaat, 3’ü taşımacılık, 2’si tarım, 1’i kimya, 1’i çimento/toprak, 1’i gemi/tersane ve 1’i genel işler işkolunda çalışırken yaşamını yitirmiştir…
 
Önümüzdeki aylarda göçmen işçi ölümlerinin inşaat dışında mevsim koşulları ile birlikte tarım işkolunda da artacağını söyleyebiliriz. Yine genel olarak sanayide göçmen istihdamının güvencesiz koşullarda yasallaştırıldığı düşünüldüğünde her işkolunda göçmenlerle karşılaşacağımızı biliyor ve işçi sağlığı, güvenliği sorununda önemli bir mücadele başlığı olarak ele alınması gerektiğini düşünüyoruz… 
 
 
Düşme, trafik/servis kazası, kalp krizi, intihar…
Göçmen iş cinayetlerinin nedenlerine bakarsak:
 
Diğer Nedenlerden dolayı 6 göçmen işçi; Düşme nedeniyle 4 göçmen işçi; Trafik, Servis Kazası nedeniyle 2 göçmen işçi; Ezilme, Göçük nedeniyle 1 göçmen işçi; Patlama, Yanma nedeniyle 1 göçmen işçi; Kesilme, Kopma nedeniyle 1 göçmen işçi ve Zehirlenme, Boğulma nedeniyle 1 göçmen işçi yaşamını yitirmiştir…
 
 
Göçmen iş cinayetlerinde 1 kadın ve 15 erkek can verdi…
Göçmen iş cinayetlerinde tespit edebildiğimiz kadın işçi ölümü oranı genel olarak iş cinayetlerinde ölen kadın oranından yüksek. Ancak göçmen kadınlar esas olarak tarım işkolunda çalışıyor. Bu noktada önümüzdeki aylarda kadın göçmen işçi ölümleri ile daha fazla karşı karşıya kalacağız.
 
Tam da bu noktada İstanbul Başakşehir Missİstanbul Evleri 5.Etap’ta 5.katta temizlik yaparken 5.kattan düşen Özbek işçi Gulnora Tuxtayeva’yı anımsatmak istiyoruz. Bir süre yakını olmadığı için Adli Tıp’ta tutulan Gulnora’nın ismi bile açıklanmamış ve İmece Ev İşçileri Sendikası’nın ısrarlı takibi sonucu bilgilerine ulaşılmıştı. Yine açılan soruşturmada “göçmen ev işçisi ile ilgili yeterli araştırma yapılmadan sadece adli tıp raporuna ve ev işverenlerinin ifadelerine dayanılarak” takipsizlik kararı verilmiş ve bu iş cinayetinin üstü örtülmüştür.
 
 
Ölümler genç nüfusta yoğunlaşıyor…
Göçmen işçi ölümlerinin yaş dağılımına bakarsak;
 
14 yaş ve altında 1 göçmen işçi,
15-17 yaş aralığında 1 göçmen işçi,
18-27 yaş aralığında 4 göçmen işçi,
28-50 yaş aralığında 6 göçmen işçi,
51 yaş ve üstünde 2 göçmen işçi,
Yaşını bilmediğimiz 2 göçmen işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir.
 
Son üç yılda yaşanan göçmen işçi ölümleri ile ilgili raporumuzla paralel olarak bu raporda da işçi ölümleri genç yaş grubunda yoğunlaşıyor. Buradan çıkardığımız sonuç genç bir göçmen işçi hareketi ile karşı karşıya olduğumuzdur.
 
 
İstanbul, Adana, Gaziantep…
Türkiye’nin 10 şehrinde iş cinayetlerinde göçmen işçi kardeşlerimizi yitirdik… Buna göre:
 
5 ölüm İstanbul’da; 2 ölüm Adana’da, 2 ölüm Gaziantep’te 1 ölüm Batman’da, 1 ölüm Edirne’de, 1 ölüm Erzurum’da, 1 ölüm Konya’da, 1 ölüm Samsun’da, 1 ölüm Şanlıurfa’da ve 1 ölüm Zonguldak’ta yaşandı…
 
İş cinayetlerine karşı göçmen işçilerle ortak örgütlenme…
Eşit haklar ve daha iyi koşullarda çalışmak için göçmrn işçilerle ortak mücadeleye…
 
Yılın ilk üç ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren Ammar Hachalef, Hikmet Ali, Ferhat Ali, Cuma Muhammed Sadun, Ammar Koç, Mendul Meryem, Ala Zuru, Qyun Un, Predrag Marjanovic, Gulnora Tuxtayeva, Abdalla Salih, Muhammed Albades, Çağrı Derow, Serhiy Mykhadyuk, Dmıtrıj Baskırov ve ismini öğrenemediğimiz bir göçmen işçiyisaygıyla anıyoruz!
 
İletişim
0505 983 54 70 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*