Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Tuzluçayır: Eylemciler yeniden meydana girdi!

Tuzluçayır: Eylemciler yeniden meydana girdi!

881872013090812503424019883Ankara Tuzluçayır’da bugün yapılacak camii-cemevi projesi resmi temel atma törenine karşı dün akşam başlayan eylem ve çatışmalar, bu sabahtan itibaren yaygınlaşarak ve şiddetlenerek devam ediyor.

Polis Tuzluçayır göbeğe yoğun yığınak yapmış durumda, düne göre daha da yığınsallaşan ve militanlaşan eylemcileri temel atma yeri ve meydandan olabildiğince uzaklaştırmak ve uzak tutmak için durmaksızın saldırıyor.  Polis ve askeri helikopterler, TOMA’lar, akrepler, anayol ve ara sokaklarda eylemcileri dağıtmaya çalışan çevik kuvvet bölükleri, hemen her yerde birkaç yüzden birkaç bin kişiye kadar toplanan eylemcilerin barikatları ve direnişi ile karşılaşıyor. Bazı barikatlardaki çatışmalar birkaç saati bulabiliyor. Polis en sonu birkaç TOMA ve 2-3 akreple birlikte barikatı yıkıp kitleyi geriye doğru sürdükten sonra, bu kez anayol ve diğer noktalardaki eylemciler için çekildiğinde az önceki aynı yerde yeniden barikat kuruluyor ve direniş ve çatışmalar, bölge çapında böyle saatlerdir sürüyor.

Bu bölgenin sokaklarının özelliği, evlerin daha seyrek arazinin daha açık olduğu dolayısıyla tek bir akrebin bile geniş bir kitleyi dağıtabildiği 100. Yıl Mahallesi’ne göre, eylem barikat ve çatışmalara daha elverişli. Yanısıra Tuzluçayır-Mamak sakinlerin hem eylemlere katılımı hem de eylemcilere desteği, evlerini açması daha güçlü. Tuzluçayır’ın mücadele geleneği ve sembollerinden biri olması da, Alevilerin yanısıra Ankara’nın pek çok başka semtinden muhaliflerin buraya akmasında bir etken oldu. Hükümet-Cemaat ve güdümlü Cem Vakfı’nın camii-cemevi projesinde CHP’nin de imzası olması, Tuzluçayırlılar ve aleviler gözünde CHP’nin de tehşir olmasına yol açtı. Eylemde yer alan ya da destekleyen bölge sakinleri CHP’ye de yoğun tepki gösteriyor.

Devrimci Proletarya‘dan eylemcilerin bildirdiğine göre: Abidin Aktaş ve Natoyolu’na doğru yayılan eylem ve barikatlardan biri de Natoyolu anacaddesinin hemen alt sokağında Mamak Halkevi’nin bulunduğu sokakta gerçekleşti. Burada Devrimci Proletarya, Halkevleri, SDP, BDSP ve diğer siyasetlerden grupların yanısıra, 500 kişilik bir kitle saatler boyunca direndi ve polisle çatıştı. Polisin bir TOMA ve az sayıda ses ve gaz bombası ile yaptığı saldırılar sayısız kez barikattan havai fişekler ve taş yağmuru ile püskürtüldü. Çatışmalarda tek bir TOMA çoğunlukla etkisiz kalıyor ve kitle tarafından fazla zorlanmadan geri püskürtülebiliyor. Bölge çapında bir çok başka barikat çatışmasının nasıl sürdüğü hakkında da fikir verebilecek bu barikattaki aralıklı çatışmalar öğlenden itibaren yaklaşık 2.5-3 saat sürdü. Barikatlardan polisi püskürten eylemci gruplar, bazan barikatlarını daha ileriye taşıyarak, birkaç kez de polisi kovalayarak Tuzluçayır meydanına kadar girdi. Buradaki polis yığınağına da taş ve havai fişek attı. Polisin şiddetlenen karşı saldırısı üzerine yeniden geri çekilinip barikatların arkasına mevzilenildi.

Polis en sonu birden fazla TOMA ve akrep eşliğinde ve ana cadde ve yan yollardan da kitleyi çevirerek çok yoğun bir gaz bombardımanı ile bazı barikatları ancak aşabildi. Evlerin çatısına ve balkonlarına çok sayıda gaz bombası düştü. Polise tepki gösteren evlerden, küçük esnaf dükkanlarından, sokaktan geçenlerden çok sayıda mahalle sakini de polis tarafından dövüldü, bazıları yaka paça gözaltına alındı.

Polis anacaddeden de kitleyi çevirerek ve çekilme yoluna doğru yoğun gaz bombası yağdırarak kitleyi dağıtmaya çalıştı. Çevik kuvvet bölükleri de yer yer ara sokaklara girerek, sokaklarda kontrol noktaları kurarak, kitleyi parçalamaya çalıştı. Ancak polisin çok geçmeden başka noktalarda başlayan çatışmalar nedeniyle çekilmesinin ardından kitle tekrar birleşip aynı ya da yakın bir noktaya tekrar barikatlarını kurarak ve toplanarak direnişini sürdürüyor.

Natoyolu ve Abidin Aktaşta çatışma ve eylemler sürerken, Tuzluçayır meydanındaki polis yığınağının çevresinde, meydana çıkan cadde başlarında toplanan ve bekleyen kitlenin sayısı da durmaksızın artıyor. Polis yer yer toplanan ve bekleyen kalabalıklaşan gruplara da müdahale ediyor.

İçerikEn sonu, Natoyolu ve Abidin Aktaş sokaktan polisi püskürterek gelen eylemci gruplar ile meydanda bekleyenler birleşerek, birlikte polisle çatışmaya başladı. Sert çatışmalar ve gelgitlerden sonra birkaç bin kişilik kitle, Tuzluçayır meydanından polisi çekilmek zorunda bırakarak meydanı zaptetti. Meydanın ele geçirilmesi ve Cemevi önündeki polis barikatının da dağıtılmasıyla, alandaki kitlenin sayısı da büyüyor. Çatışmalar Süleyman Arten caddesinde sürüyor. Polis buradan tekrar meydana saldırmaya çalışıyor.  Eylemler sırasında bir TOMA sürücüsü polisin indirilip dövülmesi, bir TOMA’nın su deposunun delinmesi gibi anlamlı anektodlar da gerçekleşiyor.

1231353_218718364955087_147555769_n18.00: Devrimci Proletarya eylemcileri bildiriyor: Şu anda göbeği (Tuzluçayır meydan) zapetmiş durumdayız. Alanda 4-5 bin kişi kadar direnişçi kitle var. Meydanın çıkışlarına barikatlarımızı kuruyoruz. Polis Okullar Caddesinde konuşlanmış durumda. İki yaralı var. Biri Ethem’in kardeşi İkrar. Biri Birgün muhabiri. Numune Hastanesi’ne kaldırıldılar.

18.30: Ankara’da tüm Gezi forumları, mahalleler, Türkiye çapında da tüm forumlar Gezi alanlarına Tuzluçayır ve ODTÜ/100.Yıl direnişleri ile dayanışma için eylem çağrısı yapıyor. Ankara’da bugün direnişin ağırlık merkezi Tuzluçayır’a kaydığından ODTÜ/100. Yıl eylemine katılım düne göre daha az oldu. Şu anda 100.Yıl’da toplanıp yürüyüşe geçen 500 kişilik kitle “Diren Tuzluçayır, 100.Yıl/ODTÜ seninle” pankartıyla, şantiye alanına doğru geldi. Basın açıklaması yapmaya hazırlanıyor. Polis de yoğun yığınak yapmış durumda…

19.00: Polis Tuzluçayır meydana yer yer akreplerle, gaz bombalarıyla, bazan taş atarak saldırıyor. Barikatları aşamıyor. Adana Atatürk Parkındaki eyleme sert bir polis saldırısı oldu.

19:30: İstanbul İstiklal Caddesi’de hareketlenmeye başladı. Gösteriler ve polisin Cadde boyunca ordan oraya saldırması, Caddedekileri engellemesi ve müdahalesi dün akşamki gibi. Polisin Odakule tarafında toplananlara saldırısında yaralananlar ve gözaltına alınanlar oldu.

20.00: Devrimci Proletarya’dan eylemciler bildiriyor: Ankara Tuzluçayır’da meydandaki kitlenin etkin hücumları ile polis meydan ve çevresinden tamamen çekilmek zorunda kaldı. Eylemciler meydandaki barikatların önüne çıkıp polisin bulunduğu barikatları da ele geçirdiler. Şu anda A-101’in önünde toplanılıyor ve güçlü bir barikat da oraya kuruloyor. A-101 market, kitle tarafından yağmalandı. Kitle Cemevi’nin bulunduğu sokağa da girip polisle çatışmaya başladı. Bir Devrimci Proleter bedenine isabet eden gaz bombası fişeği ile yaralandı. Durumu iyi.

20.15: Eylemciler polis barikatlarını ateşe verdi. Öne çıkan eylemciler ile polisin karşılıklı gergin bekleyişi sürüyor. Polis yeniden gaz bombası atmaya başladı. 100.Yıl’da eylemciler basın açıklaması yapıp şantiye alanına fidan dikerek, Tuzluçayır direnişine destek sloganları ile eylemi bitirdi. ODTÜ/100.Yıl eylemcileri de Tuzluçayır direnişine katılmak için yola çıktı.

20.30: Tuzluçayır’da eylemci kitle polisin gaz bombardımanına taşlar ve havai fişeklerle karşılık veriyor.

21.00: İstanbul Kadıköy’de Boğa heykeli önünde toplanma ve eylem başladı. Gazi mahallesinde kitle Karakola doğru yürüyüşe geçti.

21.10: Tuzluçayır’da polisin eylemcilere karşı akreplerle gerçekleştirdiği bir dizi saldırı daha taşlar ve havai fişeklerle geri püskürtüldü. Çok sayıda TOMA ve Akrep ve aşırı yoğun gaz bombardımanıyla şiddetli bir saldırı daha. Barikatlar yıkılıyor. Eylemci kitle Tuzluçayır meydanının arkasına ve ara sokaklara doğru çekilmeye başladı. Polis tekrar meydana girdi. Ara sokaklara da girip çok yoğun gaz bombardımanı yapıyor, evlere, camlara, çatılara her yere gaz bombası yağdırıyor. Eylemci kitle, irili ufaklı gruplar halinde sokaklarda direnişi sürdürüyor: “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganı her yerde… İstanbul Gazi ve İzmir’de de yürüyüş yapan kitleye polis saldırdı.

22.00: Tuzluçayır meydandaki kitlenin bir bölümü, Natoyolu’na çekildi. Abidin Aktaş sokakta, öğlenki yerde yine barikat kurdu. Natoyolu ana caddeyi polis akrep ve TOMA’larla tek taraflı olarak keserken, 100 m arka tarafına diğer şeride de göstericiler barikat kurdu. Ara sokaklarda da çatışmalar devam ediyor. Ankara Dikmen Mahallesi, İzmir Fuar girişi, Adana Seyhan Gülbahçesi Mahallesi, Antalya Çallı Meydanı’nda polis saldırıları ve çatışmalar var.

23.00: Abidin Aktaş sokağındaki barikattaki eylemcileri polis TOMA ve Akreplerle dağıtmaya çalıştı. Eylemciler taşlarla direndi, geri çekilen polis oldu. İstanbul Bahçelievler, Soğanlı ve tüm E-5 üzerindeki semtlerden E-5’i kesmek için, Eskişehir’de Espark önünde eylem için, Adana’da yarın için eylem çağrıları yapıldı.

24.00: Polis Tuzluçayır göbekten geri çekildi. Eylemciler ara sokaklardan yeniden akın akın meydana yürüyorlar. Meydana giren içlerinde Devrimci Proleterlerin de olduğu 100 kişilik grup yeniden meydan barikatlarını kuruyor. Kitleler yeniden Meydanda toplanıyor…

00.30: Eylemciler yarın tekrar toplanmak üzere evlere dağılmaya başladı. HDK, yarın İstanbul’da Tuzluçayır, ODTÜ ve Dikili için dayanışma için “Kentimizden, İnancımızdan, Kimliğimizden Elinizi Çekin” sloganıyla Galatasaray’a 19.30’da eylem çağrısı yaptı.

557491_218728571620733_1069072997_n

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Ara sokaklarda irili ufakl gruplar barikat başlarında bekleyişlerini sürdürüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*