Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Tuzla kendisini ölümlerle hatırlattı!

Tuzla kendisini ölümlerle hatırlattı!

Tuzla tersaneleri 3 yıl önce 120’yi aşkın iş cinayetleriyle işçi sınıfı ve emekçilerin geniş kitlelerinin gündemindeydi. Artan toplumsal etkisiyle cinayetler liberallere doğru da yayılarak kapitalizme karşı vicdani sorgulamaların önünü açıyordu. Ancak tersanelerdeki sendikal faaliyetler ancak sınırlı ölçüde etkili olabildi. Onbinleri bulan işçi kitlelerinin derinliklerine inilemedi. Bugün bir dizi direnişin tetiğini oluşturan taşeronluk sisteminin hedefe çakılması sağlanamadı. İş bırakma dahil eylemlere ancak dar bir öncü kesim katıldı ve bu kesimlerin parçalılığı da etkinliği daha da sınırladı.

2008 krizi Tuzla’da da ciddi küçülmeleri beraberinde getirdi. Sektör kısmen diğer havzalara kayarken Tuzla’daki işçi sayısı hızla azaldı. Dikkatlerin işgücünün ölümüne hor kullanıldığı Tuzla’ya yönelmesiyle iş güvenliği yönlü kısmi tedbirler alınırken, asıl olarak sektörel daralma nedeniyle Tuzla’da ölümler “azalmış göründü” -buna karşılık tersane cinayetleri diğer havzalarda da başgösterdi. Dahası, en küçük iş güvenliği tedbirlerinin alınmadığı ve bir anda onlarca işçinin canına mal olan Davutpaşa, OSTİM ve maden katliamları, Tuzla’nın yarattığı birikimin üzerine yazıldılar. Buralarda katledilen işçilerin yakınları soluklu mücadeleleri ile ölümlerin hesabını soruyorlar.

Tuzla’da 147. ölüm bugün gerçekleşti. Limter-İş sendikasından yapılan açıklamaya göre 4 Şubat’ta yanıcı ve patlayıcı maddelerin bulunduğu çalışma ortamında sıcak çalışma yapılması sonucu patlamada çıkan yangında 2’si ağır 4 işçi yaralandı. Durumu ağır olan Ümüt Damgacı, tedavi gördüğü Darıca Farabi Devlet Hastanesi’nde bugün yaşamını yitirdi. Limter-İş açıklamasında, sorumluların tutuklanıp taammüden adam öldürmekten cezalandırılmasını istendi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*