Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Tutuklanan gazeteciden gazetesine mektup

Tutuklanan gazeteciden gazetesine mektup

20 Haziran sabahı İzmir tutuklanan 13 kişiden biri olan Özgür Gelecek gazetesi muhabiri İzzet Uysal, gazetesine gönderdiği mektupta “Tek perde bir komedi gibi geçen mahkeme bizleri fular takmak, on binlerce insanın katıldığı yürüyüşlerde yer almaktan dolayı örgüt üyesi ilan etti ve tutukladı” dedi.

20 Haziran sabahı İzmir Gündoğdu Meydanı’nda bulunan direniş çadırlarına yönelik baskınlarda 40’ı aşkın kişi gözaltına alınmış ve aralarında 6 Partizan okuru ve YDG’li ile Özgür Gelecek İzmir Muhabiri İzzet Uysal’ın da bulunduğu 13 kişi tutuklanmıştı.

“Tek perdelik komedi”

Kırıklar 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’ne konulan Özgür gelecek muhabiri Uysal, Özgür Gelecek gazetesine gönderdiği mektupta, tutuklanma süreçlerine değinerek, bu sürecin “tek perdelik komedi” olduğunu ifade etti.

“Tek perde bir komedi gibi geçen mahkeme bizleri fular takmak, on binlerce insanın katıldığı yürüyüşlerde yer almaktan dolayı örgüt üyesi ilan etti ve tutukladı” diyen Uysal, kendisine yöneltilen suçlamaları da şöyle sıraladı:

“Haber için gittiğim bir yürüyüşte çalıştığım derginin şapkasını takmak, işkencede katledilen İbrahim Kaypakkaya’nın anmasında fotoğraf çekmek ve çalıştığım gazeteye haberini yapmak…”

“Biz tutuklandık, Ethem’in katili serbest!”

“Biz gerçekten gülüyoruz bunlara. Yasal bir derginin şapkasını takmak ve onun için haber yapmak bizleri örgüt üyesi yapmaya yetiyor ‘ileri demokrasilerde’!” diyerek yapılan suçlamalara tepki gösteren Uysal, tutuklandıktan sonra “cadı avı”nın sürdüğünü öğrendiklerini belirtiyor ve ekliyor, “Yine eylemlere katılan ve katledilen 4 kişiden biri olan Ethem Sarısülük’ü vuran polisin salıverildiğini (duyduk)…”

“Süreç nasıl sonuçlanır bilmiyoruz” diyerek mektubunu sürdüren Uysal, “Ancak şunu biliyoruz ki, bu tür saldırılardan daha önce de yılmadık, bundan sonra da yılmayacağız. Toplumsal muhalefet tüm bunlara pabuç bırakmayacaktır. Bizler, yaşamı haksızlıklara karşı mücadele ile anlamlandırmaktan vazgeçmeyeceğiz” diyerek direnişlerine hapishanede de devam ettiklerini/edeceklerini belirtti.

Kaynak: ozgurgelecek.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*