Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Türkiye’de bir hayalet dolaşıyor: Gezi’nin hayaleti!

Türkiye’de bir hayalet dolaşıyor: Gezi’nin hayaleti!

Burjuva-faşist devlet iktidarı tutuklu bulunan sivil toplumcu kapitalist “Osman Kavalı’yla hiyerarşik ilişki içinde Gezi eylemleri, piyano çalan adam, duran adam, kırmızılı kadın eylemlerini organize ettikleri ve yaygınlaştırmaya çalıştıkları” gibi iddialara 20 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında Boğaziçi Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi’nden akademisyenler, Osman Kavala’nın eski başkanı olduğu Anadolu Kültür Derneği yöneticileri, TESEV ve Açık Toplum Vakfı çalışanları, aydınlar var.

Gözaltına alınanlar: Ali Hakan Altınay, Asena Gül, Meltem Aslan Çelikkan, Turgut Tarhanlı, Yiğit Ali Ekmekçi, Bora Sarı, Ayşegül Güzel, Çiğdem Mater Utku, Betül Tanbay Tüten, Hande Özhabeş, Filiz Telek, Yiğit Aksaoğlu, Yusuf Cıvır.

Operasyon, burjuva-faşist devlet iktidarının kendisini sarsan Gezi’ye karşı bitmez tükenmez hıncı ve intikam hırsının yeni bir ifadesi. Daha geçenlerde Türkiye kapitalizmi ve kapitalist devletinin yaşadığı ağır krizini de Gezi’nin başlattığını söyleyecek kadar pervasızlaşmışlardı. Yaratmaya çalıştıkları dezenformatif intiba biliniyor: Gezi’yi (ve şu anda giderek ağırlaşan krizi) Soroz tarzı dış mihraklı kurumlar organize etti ve buna “bir kısım” liberal sermaye vakıf ve kurumları da aracılık etti, vb vb.

İkili bir manipulasyon hedefi güdüyorlar.

Birincisi, ağırlaşan kriz koşullarında, Türkiye tekelci burjuva kesimleri arasında güç ve paylaşım kavgasını ve çatlakları yeniden doğurma ya da derinleştirme olasılığı var. Kendilerince bu karşı bir mesaj vermeye, ön almaya çalışıyorlar.

Rahip Bronson ve McKinsey skandallarının kendi tabanlarında yarattığı tepki ve rahatsızlığı da yine yeni sansasyonal “mihrak” arayışları ile böylece örtmeye çalışıyorlar.

İkincisi ve daha önemlisi, ağırlaşan krizin önümüzdeki süreçte, kitlelerde, bu kez mavi yakalı işçilerin de daha yoğun katılabileceği yeni Gezi tarzı isyan ve direnişleri doğurabileceğinden çekiniyorlar. Buna karşı da, gerçekleşebilecek bu gibi kitle hareketlerine karşı, şimdiden Gezi üzerinden akıllarınca ayar çekmeye çalışıyorlar.

Bu arada, ta 2014-15 dönemlerinde Gezi mesajları paylaşmış olan çok sayıda kişiye karşı soruşturmaları, ifadeye çağırma gibi işlemleri de yaygınlaştırıyorlar.

Ama korkunun ecele faydası yok. Gezi hayaleti tepenizde dolaşmaya devam edecek!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*