Anasayfa » GÜNDEM » Türkiye ve Kürdistan’da 1 Mayıs

Türkiye ve Kürdistan’da 1 Mayıs

Başta İstanbul Ve Ankara olmak üzere Türkiye ve Kürdistanın birçok yerinde 1 Mayıs’ta işçiler ve emekçiler alanlardaydı.

Trabzon

Trabzon’da KESK ve Türk-iş tarafından yapılan 1 Mayıs Mitingi kitlesel geçti. Faşistler 1 Mayıs Mitingine saldırdı.

Eski TEDAŞ önünde bir araya gelen işçi ve emekçiler buradan Atatürk Alanı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. Nükleer karşıtı sloganların ve taleplerin öne çıktığı kortejlerde Çernobil faciasına atıf yapıldı, Kazım Koyuncu unutulmadı.

Faşistler günler öncesinden 1 Mayısa saldırı yapacaklarını duyurmasına rağmen devletin hiç bir engellemesi olmadan HDP kortejine saldırdılar. Polsi saldırılar karşısında faşitler ile işbirliği yaparak HDP kitlesini alandan uzaklaştrıdı.

Faşistlerin saldırıları bununla da sınırlı kalmadı. 1 Mayıs alanına doğru yürüyen faşistler, kürsü konuşmalarının yapıldığı sırada alanda bekleyenlere yönelik sözlü sataşmalarını sürdürdü. Kitlenin sağduyulu yaklaşımı sonucunda miting, yeni bir provokasyona yer vermeden sona erdi.

BARTIN

Devlet, Bartın’da yıllardır düzenlenen 1 Mayıs mitingi bu yıl engelledi. Mitingin iptal gerekçesi olarak Türk Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kentte yapacağı miting gösterildi. Bartın 1 Mayıs Tertip Komitesi üyeleri, kentte yürüyüş düzenleyerek yasağı protesto etti.

NİĞDE

Niğde’de yapılan 1 Mayıs kutlamalarına katılan işçi ve emekçiler de polis saldırısına uğradı. KESK, HDP, kentteki bazı STK’lerin katıldığı mitinge, polis saldırdı. Özellikle HDP kortejinin hedef alındığı saldırıda aralarında HDP yöneticilerinin de bulunduğu 34 kişi gözaltına alındı.

AKSARAY

Aksaray’daki 1 Mayıs kutlamasında da ırkçı bir grup tarafından saldırı gerçekleştirildi. Aksaray Kent Meydanı’na doğru kortej halinde ve sloganlarla yürüyüş düzenlenirken, HDP kortejine ırkçı bir grup tarafından saldırıda bulundu. Saldırıda ismi öğrenilemeyen bir öğrenci, ırkçı gurup tarafından ağır şekilde darp edildi. Yaralanan öğrenci tedavi altına alındı.

ÇORUM

Çorum’da 1 Mayıs kutlaması dolayısıyla emekçiler Hacı Bektaş-ı Veli Parkı’nda kortej oluşturup, buradan 1 Mayıs alanına yürüdü. Birçok emek örgütünün yanı sıra, demokratik kitle örgütlerinin de yer aldığı kutlamada, HDP korteji, renkliliği ve halkın yoğun katılımıyla dikkat çekti.
HDP Çorum milletvekili adayları kortejin en önünde yürürken, yol boyunca Kobanê, Şengal ve Rojava’ya ilişkin sloganların yanı sıra “Bîjî yekîtiya kalkeran”, “Her yer taksim her yer direniş” ve “Taksimde düşene dövüşene bin selam” sloganları atıldı. Kutlamalar çekilen halayların ardından alkış, slogan ve zılgıtlarla sona erdi.

AMED

Amed’de 1 Mayıs Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSB) kutlandı. EMEP İl Örgütü tarafından işçilerle birlikte düzenlenen kutlama, DOSB’de şimdiye kadar yapılan ilk kutlama oldu.
Ergani ilçesinde de ESP İlçe Örgütü binası önünde toplanan kitle, buradan Eski Hükümet Konağı’na kadar yürüyerek 1 Mayıs’ı kutladı. Yürüyüşe, Ergani Belediye Eşbaşkanları Ramazan Kartalmış ve Aygün Taşkın, DBP, HDP, ESP ilçe yöneticilerinin yanı sıra ilçedeki Kobanêli aileler de katıldı.

MANİSA

Manisa’da da Emek Demokrasi ve Barış Platformu üyelerince 1 Mayıs kutlandı. Manisa Öğretmen Evi önünde bir araya gelen platform bileşenleri, pankart ve sloganlarla ilçe meydanına yürüdü. Kitle, Taksim yasağını da oturma eylemi ile protesto etti. Kortejin önünde yer alan HDP Manisa milletvekili adayları çevredeki halk tarafından alkış ve sloganlarla karşılandı.
Soma’daki işçi katliamından yaralı olarak kurtulan Sami Yavuz isimli işçi, yaptığı konuşmada, “Bizlere yapılan haksızlığa karşı, işçiler birlik ve beraberlik içerisinde olmalıdırlar” diyerek, işçilere örgütlenme çağrısında bulundu.
Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel ise Taksim yasağına tepki gösterirken, “Hırsıza, hortumcuya karşı görevini yapmayan polis, işçiye, emekçiye saldırıyor” dedi.

AYDIN

Aydın’da binlerce kişi 1 Mayıs kutlaması için Zafer Meydanı’nda bir araya gelerek Atatürk Kent Meydanı’na doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Kutlamaya, HDP Aydın milletvekili adayları Filiz Koçali, Muzaffer Yöndemli, Seval Akkan Açıcı ve Derviş Peker de katıldı. Emek mücadelesini anlatan pankartların taşındığı yürüyüşte, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganları atıldı.

KOCAELİ

HDK, HDP, ESP, EMEP, Halkevleri, Birleşik Haziran Hareketi, KESK, DİSK, Türk Tabipler Birliği, LGBT inisiyatifi, Eğitim Sen, DHF, SYKP gibi birçok siyasi parti, sivil toplum örgütü ve sendika üyeleri 1 Mayıs’ı İzmit Merkez Bankası önünde kutladı. “Eşitlik ve özgürlük için haziranda baraja yüklen yıkılsın”, “Fuları tak, sarayı yak, sokağa koş, barajı aş”, “Yaşasın 1 Mayıs” pankartlarının açıldığı ve “Taşeron çalışma yasaklansın”, “El Nusra Alevileri katlediyor”, “Özelleştirmeye taşeronlaşmaya iş cinayetlerine son”, “Dere bizim evimiz suyu alın terimiz” dövizlerinin taşındığı eylemde, HDK ve HDP’liler, “Evde işte sömürüye kadın cinayetlerine son”, “Kaza, kader, fıtrat değil iş cinayeti” ve 14 dilde “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankartlarla kutlamaya katıldı.
Etkinlikte, El Nusra’nın gerçekleştirdiği Alevi katliamı da kınandı.

EDİRNE

Edirne’de çok sayıda HDP’linin de katıldığı 1 Mayıs kutlamasında kadınlar ise “Yeni yaşamı biz kadınlar örüyoruz” pankartı taşıdı. Emekçilerin taleplerini dile getirdiği etkinlikte, El Nusra’nın Alevi katliamı da kınandı.

İzmir

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla üç ayrı kolda buluşan binlerce kişi Gündoğdu Meydanı’nda hep bir ağızdan haykırdı: “Faşizme karşı omuz omuza”

İzmir’de Konak, Basmane ve İzmir Fuar Monrö kapısında Gündoğdu Meydanı’na çerçekleştirilen 1 Mayıs mitingi enternasyonal marşıyla başladı.  1 Mayıs tertip komitesi adına bir açıklama yapıldı. İşçi katliamlara,  güvencesizliğe, doğanın talanına, kadın cinayetlerine karşı ülkenin dört bir yanında meydanları doldurduklarını dile getirdi.   Özgürlük, kardeşlik ve insanca bir yaşam için mücadeleyi büyütmeye devam edecekleri dile getirilen açıklamada Taksim Meydanı’nı emekçilere yasaklanması protesto edilerek polis saldırısına karşı direnişe geçenler sloganlarla selamlandı.

Tertip komitesinin açıklamasının ardından 301 işçinin katledildiği Soma’da oğlunu kaybeden İsmail Çolak söz aldı. İzmirlileri selamlayarak söze başlayan Çolak şunları söyledi:

 

301 kardeşimizi kaybettik. Onları unutmadık. Onlar  iş cinayetinde katledildiler. Emekçiyi yok sayan politikacıların ve onların özelleştirmeci zihniyeti yüzünden öldüler. Bize hesap sormayın diyorlar. Biz nasıl susarız? Madenlerdeki bu düzen sürdükçe biz konuşmaya devam edeceğiz. Onları unutturmayacağız”

Çolak’ın ardından Soma’da DİSK, KESK ve TMMOB’un 301 maden işçisini anmak ve hesabını sormak için  katliamın 1. yıldönümünde 16 Mayıs’ta gerçekleştirileceği mitinge çağrı yapıldı. Mitin sanatçı Suavi’nin müzik dinletisi ile sona erdi.

Eskişehir

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü zaman zaman yağan yağmura rağmen Eskişehir’de coşku ile kutlandı. Adalar, Aytaç Caddesi, Espark gibi şehrin farklı yerlerinden yürüyüşe başlayan sendikalar, öğrenciler ve demokratik kitle Sakarya Caddesi’nde buluşarak 1 Mayıs heyecanını Sıhhiye Meydanı’na taşıdı. Halaylar, horonlar, marşlarla  başlayan kutlama Moğollar grubunun konseri ile son buldu.

Bu sene  iki farklı 1 Mayıs kutlamasının olduğu şehirde DİSK, KESK, Halkevleri, HDP gibi sendika, parti ve örgütlerin Sıhhiye Meydanı’nda kutladığı Emek ve Dayanışma günü Türk-İş ve bağlı sendikalarca Odunpazarı’nda kutlandı.

Adana

Adana’da 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin çağrısı ile toplanan 15 bine yakın kişi iki kol halinde Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdü. Birinci kolda bulunan DİSK , Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Liseli Genç Umut, HDP ve Arap Alevi dernekleri İnönü Parkı’nda toplanarak Atatürk Caddesi üzerinden Uğur Mumcu Meydanı’na yürürken; Seyhan Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde toplanan diğer kolda bulunan KESK, TMMOB, BHH, TTB , Türk-İş yer aldı.

1 Mayıs tertip komitesi ve sendika temsilcilerinin açılış konuşması ile birlikte başlayan mitingin toplam katılımı 15000 kişiyi buldu. Konuşmaların ardından İlkay Akkaya konseriyle coşku devam etti. Yürüyüş sırasında Halkevi Çocuk Korteji alanın en renk renkli görüntüsünü oluşturdu ve kitle tarafından sevgi ile karşılandı.

Bu esnada arama noktasından aranmadan geçmek isteyen BHH korteji ile polis arasında yaşanan gerilimde polisin saldırması sonucu bir kişi hafif yaralandı.

Batman’da tüm bölge kentlerinden katılımlarla kutlanacak 1 Mayıs kutlaması için emekçiler Batman’a doğru yola çıktı.

DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu), KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu), TMMOB (Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği), TTB’nin (Türk Tabipleri Birliği) düzenlediği mitinge bölge kentlerinden on binlerce kişinin katılması bekleniyor.

Batman’da tüm bölge kentlerinden katılımlarla kutlanacak 1 Mayıs kutlaması için emekçiler Batman’a doğru yola çıktı.

Batman’da yapılacak 1 Mayıs kutlamalarında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle ve  Kobani Kantonu Eşbaşkanı Enver Muslim mitingde konuşma yapacak.

Diyarbakır

Diyarbakırlı işçi ve emekçiler, KESK, DİSK ve TMMOB Diyarbakır şubeleri ile Diyarbakır Tabipler Odası öncülüğünde kutlanacak 1 Mayıs Mitingi için Batman’a doğru yola çıktı.

Bölgesel olarak Batman’da kutlanacak miting için, işçi ve emekçiler, sabahın erken saatlerinden itibaren Bağlar ilçesinde bulunan Fatih Lisesi önünde toplanmaya başladı.

Üyesi bulundukları sendika ve sivil toplum kuruluşunun flamalarını taşıyan emekçiler, onlarca otobüs ve minibüsle, alkış ve çalınan kornalar eşliğinde Batman’a doğru yola çıktı.

Dersim

Dersim’de 1 Mayıs coşkuyla kutlandı. Sabah erken saatlerden itibaren köyler ve ilçelerden Dersim kent merkezine gelen işçi ve emekçiler, Eski Hastane Meydanı’nda toplandı. Emek Partisinin Cumhuriyet ve Atatürk Mahallelerinden yürüyüşlerle geldiği alanda 4 bini aşkın kişi buluştu. Sendikalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri burada kortejler oluşturarak mitingin yapılacağı Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. 1 Mayıs’ta yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından Tertip Komitesi adına konuşan Özcan Gürtaş, “Bizler güzel bir dünya düşlerken, onlar halkın çocuklarını öldürmekten çekinmediler. Ceylanları, Uğurları, Berkinleri, 17’sinde Erdal’ları katledenlerle, Suriye’de katliam yapanların zihniyeti aynıdır. Bizler işçiler ve emekçiler olarak her 1 Mayıs’ta daha da çoğalarak emperyalist, faşist güçlerden hesap soracağız” dedi. Daha sonra Yol İş Sendikası Temsilcisi Bedri Kırmızıtoprak bir konuşma yaptı. Kutlama konserle devam etti.

Kaynaklar: Sendika.org, İMC tv, Evrensel

hedemDERSİM

1430477781056İZMİR

fft256_mf8894833ESKİŞEHİR

fft256_mf8889899BATMAN

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*