Anasayfa » GÜNDEM » TÜSİAD kapitalist sömürünün istikrarından yana

TÜSİAD kapitalist sömürünün istikrarından yana

Türkiye burjuvazisi kapitalist sömürünün istikrarı için koalisyona karşı…

TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi olan Erman Ilıcak, “13 Haziran sabahı nasıl bir Türkiye’de uyanmak istersiniz?” sorusuna, “Tek görmek istediğimiz istikrarlı bir Türkiye.” cevabını veriyor. Ülkenin koalisyonlar döneminde hep kaybettiğine dikkat çeken Ilıcak, “Tek parti döneminde hızla büyümüşüz. Hem iç hem de dış piyasalar tek parti iktidarına oynuyor. Kim kazanırsa kazansın yeter ki güçlü kazansın, iyi gelsin.” diyor.

Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin ise seçimin ekonomiye bir etkisinin olmadığına işaret ediyor ve ekliyor: “Bunu siyasî iktidar ve ekonomik istikrara bağlıyorum. Siyasette de, ekonomide de belirsizlikler az.”

Burjuvazi, siyasî ve ekonomik istikrarın devam ettiği, tek partili bir hükümet beklentisini dile getiriyor. Sadece yurtiçinde değil Türkiye’de yatırımı bulunan veya yatırım yapacak kapitalistler de sömürü koşullarının istikrarını koruyan bir Türkiye istiyor.

Erman Ilıcak’a göre tek partili güçlü bir hükümet beklentisi bir temenniden öte ‘yabancıların da satın aldığı’ bir gerçek. Ilıcak, Türkiye’deki istikrar beklentisini bu ülkelerin de satın aldığını söyledi. Ilıcak, “Dışarıdan da görülen, konuştuğumuz herkes Türkiye’nin bundan sonraki süreçte çok istikrarlı bir şekilde büyüyeceğine inanıyor. Zaten bugün Borsa’da hep gelecekteki bir şeyi satın alırsınız ya, Polonya’da İngiltere’de ya da İsveç’te yatırımcıların satın aldıkları da; Türkiye’nin önümüzdeki dört, beş, altı sene boyunca en az yüzde 6 hızla büyüyeceği. Bu kadar insanın birden yanılıyor olması mümkün değil. Bu görüştüğümüz yatırımcıların hepsi süper zeki, dünyayı iyi takip eden cin gibi adamlardı.” dedi. Bu cin gibi burjuvazi sömürü düzeninin istkrarını ne de çok seviyor…

“Sizce iktidar değişir mi?” sorusuna karşılık ise Ilıcak, “Bilmiyorum iktidar değişir mi değişmez mi ama bizim Türk iş dünyası için en önemli şey istikrar olsun, önümüzü görelim, şu düzenimiz bozulmasın yani. Şu düzenin 5 sene daha gitmesine ihtiyacımız var. Çünkü ancak o zaman işte Türkiye’deki o az gelişmişlik şeyini üstümüzden atacağız.” cevabını verdi. Hükümetin ekonomideki ısınmaya karşı aldığı tedbirleri de olumlu bulan Ilıcak, “Türkiye 100 metre koşucusu değil, maraton koşucusu. Cari açık ve ekonomideki ısınmaya karşı alınan tedbirler doğru. O yüzden şu bundan sonraki süreçte 5 senelik 6,5 gibi bir büyüme ülkeyi bambaşka bir yere taşıyacak. Yeter ki istikrar olsun.” dedi.

Garanti Yatırım CEO’su ve TÜSİAD üyesi Metin Ar da, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın TÜSİAD toplantısında “Tedbir almazsak bu sene yüzde 8-9 büyüme riskimiz var.” dediğini hatırlattı. İlk defa Türkiye’de ekonomik istikrarı korumak için böyle bir açıklama yapıldığını duyduğunu ifade eden Ar, bu istikrarlı ortamın süreceğine inandığını kaydetti. Mustafa Koç da, geçtiğimiz ay, 2009’da Türkiye’de koalisyon hükümeti olacağı tahmininde bulunduğunu, ancak bugün için AK Parti’nin tek başına iktidar olacağının görüldüğünü söylemişti. TÜSİAD üyesi Tuncay Özilhan ise, geçtiğimiz ay, 12 Haziran’da Türkiye’yi ileriye taşıyacak bir hükümetin çıkacağı beklentisini dile getirmişti.

Burjuvazinin istkrar talebini nasıl büyük bir açıklıkla dile getirdiği görülüyor.

Onlar için istikrar asgari ücretin açlık sınırının çok altında olmasıdır, en ağır koşullardaki emek gücü sömürüsüdür, güvencesiz çalışma koşullarının ağırlaştırılması, esnek sömürü biçimlerinin yaygınlaştırılmasıdır.

Onlar için istikrar işçi sınıfının kazanılmış haklarının sürekli geri alınmasıdır, işsizliğin arttırılması, işsizlerin, işsiz kalmanın işçi sınıfına bir tehdit olarak sürekli gündemde tutulmasıdır.

Onlar istikrarı Kürt işçilerin ulusal-sınıfsal taleplerini bastırarak ve sınırlayarak istihdam elde etmekte görüyorlar. Burjuvazi istikrarı bir Borsa oyunu gibi görüyor,bugün ve gelecekteki kapitalist sömürü koşullarının sürmesini satın alıyoruz, biçiminde dillendiriyor.

Sermaye ve emek arasındaki uzlaşmaz çelişki işte tam bu noktada daha belirgin bir hal alıyor. Her ulustan işçiler, kendi talepleri için örgütlenmeli ve kapitalistlerin istikrar çarkını kıracak bir açıklıkla hareket etmelidir. Sosyalist bir gelecek kurmak için önce kapitalistlerin istikrarını bozalım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*