Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Türkiye burjuva devleti Cizre’de başlattığı “şehir katliamları”nı 20 ilçeye yayıyor!

Türkiye burjuva devleti Cizre’de başlattığı “şehir katliamları”nı 20 ilçeye yayıyor!

Türkiye tekelci burjuva devleti, ilk uygulamasını Cizre’de yaptığı “şehir operasyonları” kodlu şehir katliamlarını, Kürdistan’ın 20 il ilçesine genişleteceğini “iftiharla” ilan etti.

5 bin asker ve polisle kuşatılan Cizre’de 2 gündür sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı sürüyor, tüm giriş çıkışlar yasak, ilçe saatler boyunca obüsler ve havanlarla rasgele bombardıman edildi, elektrik, su, gıda sevkiyatı, sağlık yardımı, iletişim kesildi, çok sayıda ev tarandı, çok sayıda eve özel harekat bombalı saldırılar düzenledi.

Özel hareketçılar öğrenci yurtlarında ve ilçe boyunca konuşlanmış durumda. Halkın suyu ekmeği, ağır hastaların hastane ve sağlık yardımı dahi kesilmiş durumda. Yaralılar, doğum yapanlar, ağır hastaların hastaneye gitmesi engelleniyor.

Biri 13 yaşında çocuk, biri 35 günlük bebek olan 5 sivil öldürüldü. Ölenlerin cenazelerinin hastane morguna götürülmesi de engelleniyor.

İlçe sürekli top atışları altında tutuluyor.

Buna karşın Cizre’de direniş ve çatışmalar da sürüyor, gösteriler sürüyor, katliamcı devletin giremediği birçok mahalle var.

Sabah gazetesinin haberine göre, Hükümet ve MGK talimatları, şehir katliamlarını Silopi, Uludere, İdil, Nusaybin, Kızıltepe, Silvan, Hazro, Sur, Çukurca, Şemdinli, Lice, Yüksekova, Beytüşşebab, Akçakale, Ceylanpınar, Doğubayazıt, Eruh, Pervari, Güroymak ve Varto’ya genişletecek. Listedeki ilçelerin tamamı Kürt ulusal direniş hareketinin “özerklik ve özyönetim” açıklaması yaptığı, hendekler ve barikatlarla öz savunma savaşı verdiği yerler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*