Anasayfa » GÜNDEM » Türkiye biber gazı üretmeye hazırlanıyor

Türkiye biber gazı üretmeye hazırlanıyor

Gezi direnişi ile kitle eylemlerinin gündemleşmesi, kitlelerin sokağa yüzünü dönen enerjik yeni durumunu burjuva iktidarının giderememesi, işçi eylem ve direnişlerinin cılız da olsa kendini göstermeye başlaması ve gelişme potansiyeli burjuvaziyi saldırı araçlarının üretimine dönük yeni projeler geliştirmeye itiyor. Hürriyet gazetesinde yayınlanan habere göre Emniyet Genel Müdürlüğü, “milli biber gazı” üretmek için TÜBİTAK‘la birlikte çalışma başlattı.

Emniyet, TÜBİTAK‘a tahlil, üretim ve maliyet konularında rapor hazırlattı. Emniyet’in TÜBİTAK‘tan olumlu rapor aldığı ve önümüzdeki yıl üretimi başlatmak için firmalarla görüşmeye başlayacağı açıklanıyor. Gazın hangi firma tarafından üretileceğinin ihaleyle belirlenmesi planlanıyor.

Polis, Gezi direnişi sırasında iki yılda kullanmayı planladığı biber gazı stoğunun tümünü harcamıştı. Bunun üzerine eylemler sırasında 150 bin gaz fişeği daha ithal edilmiş, eylemlerin yoğunlaştığı illere takviye yapılmıştı.

Öte yandan, Gezi direnişi sırasında polisin kullandığı aşırı güç üzerine Uluslararası Af Örgütü, bütün ülkelere biber gazı, zırhlı araç ve çevik kuvvet cephanesi sevkiyatını durdurmaya çağırmış, Türkiye’nin toplanma özgürlüğüne saygı duymamasına karşı baskı uygulanması çağrısını yapmıştı.

Burjuvazi, saldırı silah ve mekanizmalarını geliştirme, üretimini ve erişimini yaygınlaştırma çabasında ancak uzlaşmaz karşıtlığın diğer yönünde, işçi sınıfı cephesinde de biber gazına, TOMA’ya, plastik mermiye karşı savunma, karşı koyma deneyimleri birikiyor. Dahası biber gazı kitleleri dağıtmak konusunda ne denli etkili olursa olsun, üretilebilmek için dahi işçilere, kendi varlığının mezar kazıcılarına ihtiyaç duyuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*