Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Türkiye’de mali sermayenin yeni süper kar alanı: silikon vadisi

Türkiye’de mali sermayenin yeni süper kar alanı: silikon vadisi

Türkiye burjuvazisi ve hükümetinin ekonomik programı, şu 3 temel başlığı kapsıyor:

“Yatırım ortamının iyileştirilmesi, ulusal istihdam stratejisi, özelleştirmelerin hızlandırılması, ar-ge teşviklerinin geliştirilmesi…”

Tüm maddeler, toplumsal emek üretkenliğinin yükseltilmesi, mutlak ve göreli artıdeğer sömürüsünün şiddetlendirilmesi, sermaye maliyetlerinin azaltılması, özelleştirmelerin hızlandırılması, kamu harcamaların kısılması, kar transferlerinin artırılması ile toplamda sermaye karlılığının ve birikim hızının artırılmasına odaklı.

Silikon vadisi projesi de bu kapsamdaki tüm maddelerin iç içe yoğunlaştırılmış uygulama alanlarından biri. Kocaeli Muallimköy’de oluşturulacak silikon vadisiyle birlikte Gebze-İzmit-Çorlu havzası bilişim tekellerinin yeni bölgesel üssü olarak hazırlanıyor. Ekonomi bakanı Çağlayan, süper teşviklerle küresel bilişim tekellerinin yatırımlarının Türkiye’ye çekilerek yeni bir süper sömürü ve kar alanının yaratılması için Güney Kore’den ABD’ye mekik dokuyor. Google’dan Apple’a, İntel’den HP-Foxconn’a süper teşvikler ve süper karlarla yatırım yapmaları için görüşmeler, anlaşmalar yapılıyor.

Hükümetin bilişim-iletişim teknolojileri ve tekellerini eğitimin de merkezine yerleştirecek, 5. sınıf üstü 15 milyon öğrenciye ilk elde verilecek tablet bilgisayarlar için Türkiye’de yatırım ve üretimi öngören milyar dolarlık Fatih projesi, süper kar projelerinden biri. Hükümet bu kapsamda süper teşvikler ve devlet satın almasının garanti edilmesiyle, Google, İntel, Apple gibi küresel tekeller ve Casper gibi Türkiye’den bilişim tekelleri ile dev çaplı bir devlet- tekelci kapitalist konsorsiyum oluşturmaya çalışıyor.

HP ve Çin’deki bilişim-elektronik tekellerine tedarik üretimi yapan, yüzlerce işçinin ölümü, intiharı, binlercesinin sakatlanmasıyla lanetli Foxcorn da bölgesel üretim merkezi olarak Çorlu’da yatırım kararı almış durumda.

Dünya çapındaki silikon vadilerinde, küresel bilişim tekellerinde çalışan Türkler de, süper primli ücret ve kar payı vaadiyle tekelci kapitalist büyük projelerin organizasyon, yönetim ve eğitimi için Türkiye’ye çağrılıyor.

Türkiye’deki silikon vadisinde tekelci karları beslemek ve büyütmek için uygulanması öngörülen modellerden biri de “sermaye girişimi modeli”. Bu model, televizyondaki programlarından da bilinen, çeşitli ürün tasarımları ve projeleri geliştiren ancak bunun için yatırım yapacak parası olmayan yetenekli gençlerin tekeller tarafından küçük miktarlarla finansa edilerek, risk almadan yatırım tutarsa elde edilecek milyon dolarlık karlara zahmetsizce el konulmasını içeriyor. Bu çerçevede hükümet ABD silikon vadisinin en büyük “sermaye girişim modeli” tekellerinden Plug and Play ile de anlaşma yolunda. Plug and Play, ABD’den Hindistan’a dünya çapında bilişim alanında çeşitli tasarımları olan gençlere, projelerini yatırım, üretim ve ticarete çevirmeleri için birkaç yüz bin dolarlık finansman veriyor ve ticari organizasyon “desteği” veriyor. Bu şekilde küresel mali sermaye yatırım fonları ile teşvik edilen binlerce “yaratıcı proje” temelinde ortaya çıkan kobi’lerden çoğu batıp birkaç yüzünün milyonlarca dolarlık karlara ulaşmasıyla, mali sermaye artıdeğer üretim tabanını genişletiyor ve dinamize ediyor. Yetenekli ve yaratıcı gençlerin de tüm hayal ve yetenekleri kapitalizm çarklarını yağlamaya yönlendiriliyor, çok daha geniş genç kitlelerde sınıf atlama hayali canlı tutuluyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*