Home » BASINDAN » Türk Metal’in kadın kurultayının ardından

Türk Metal’in kadın kurultayının ardından

Selmane ERTEKİN

Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikasının 20. Kadın Kurultayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmayı maalesef iki kadın muhabir “Akredite olmadığımız” için salondan izleyemedik.
Günler öncesinden Türk Metal Sendikası tarafından basın mensupları olarak bu kurultayı izlemek için davet edildik.
Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonu çalışanları bizler kurultayın yapılacağı Akyurt’a geldik. Elimizde fotoğraf makinası ve kameramız, toplantının yapılacağı salona doğru yöneldik. Herkes gibi sıraya girdik. X-Ray’den geçmeye hazırlanırken kapıdaki polislerce çalıştığımız basın kuruluşu soruldu, söyledik. “Siz şöyle bir kenara doğru geçin” denildi. Sendika yetkilileri geldi ve davetlileri olduğumuzu söyledi ve etkinliği izleyebileceğimizi polislere anlattı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı Basın Sorumlusu da geldi. Bir de o sordu hangi basından olduğumuzu, cevapladık.
Evrensel ve Hayat Televizyonunun “akredite olmadığını”, Cumhurbaşkanı oradayken salona giremeyeceğimizi söyledi. Kalakaldık.
Aslında Cumhurbaşkanının olduğu yerde ol(a)mayacağımızı bilmemiz lazımdı! Neyse biz de Cumhurbaşkanımızın kadınlara yaptığı konuşmadan,  “Kabataş’lı bacı”nın uğradığı tacizi, birkaç gün önce Emine Hanım’ın Suruç ziyaretini anlatmasından mahrum bırakıldık.
O kadar çok delege kadın var ki…
Boyunlarına takılı kartlarıyla salona girdiler. Geçtik bir tarafa oturduk. Cumhurbaşkanı gidince Ekmek ve Gül için bir program çekimi yapacağız. Bir süre sonra iki kadın geldi oturduğumuz yere. Biri tam karşıma oturdu. Merhabalaştık. İki, üç yıl önce de yine aynı kongrede kadınlarla burada bir program yapmıştık. O zaman aklımda daha çok Kocaeli’den gelen kadınlar kaldığından olmalı,
“Kocaeli’nden mi geldiniz” diye sordum, “Yok Ankara” dedi. Bu kez  hangi işyerinden geldiğini öğrenmek istedik, şu yanıtı aldık: “Yok ben çalışmıyorum, Eryaman’ dan Cumhurbaşkanımız konuşma yapacağı için geldik.”
Anlaşıldı şimdi neden bu kalabalık. Ve biz basın mensubu iki kadın davet edildiğimiz sendikanın düzenlediği ama fakat Cumhurbaşkanının personelinin sözünün geçtiği kurultaya giremedik.
Tarafsız kalacağı ve herkesin Cumhurbaşkanı olacağı yeminini eden Recep Tayyip Erdoğan, kendisine bir tek eleştiriye dahi tahammülü olmayan (Çünkü Eryaman’lı kadınlarla yaptığımız sohbet tahammülsüzlük minvalindeydi) AKP’li kadın ordusuyla geldi, alkışlandı. Almış olduğu alkışın gönül rahatlığı ve büyüklüğüyle gitti.

evrensel.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*