Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Türk Metal mesai eylemini nasıl yapar?

Türk Metal mesai eylemini nasıl yapar?

Türk Metal çetesi, taban basıncıyla tarihinde hiç yapmadığı şeyleri yapar görünüyor.

MESS ile grup sözleşmesi kapsamındaki 100 bine yakın Türk Metal üyesi işçinin fazla mesaiye kalmama eylemi yapacağı açıklaması da bunlardan biri.

Türk Metal, fazla mesaiye kalmama eylemi yapıyor, ama nasıl yapıyor? MESS ve büyük metal patronlarının icazetiyle, onların izin verdiği ve gösterdiği departmanlarda yapıyor.

Örneğin Bursa Renault fabrikasında, patron Türk Metal’e, “genel mesaiye kalmama yaparsanız üretimde ciddi sorun yaşarım, bunu yapmanıza izin vermem. Press, kaporta, boya ve lojistik bölümünde asla yaptırmam. Ancak montaj bölümünde yapabilirsiniz, o benim de işime gelir” diyor. Türk Metal de, sadece patronun izin verdiği montaj bölümünde mesai eylemi yapıyor.

Türk Metal’in bulunduğu diğer fabrikalarda da durum farklı değil. Patronların izin verdiği -örneğin üretimde ve satışlarda durgunluk yaşanan demir-çelik sektöründeki- fabrikalarda mesai eylemi yapılıyor, vermediği -üretimin canlı olduğu otomotiv ve yan sanayi sektöründeki – fabrikalarda yapılmıyor, ya da yalnızca patronun izin verdiği ve gösterdiği, patron açısından sorun yaratmayacak departmanlarda yapılıyor.

Türk Metal ve eylemlerinden halen beklenti içinde olanların bu eylemlerin de MESS ve büyük metal patronlarının icazetiyle ve onların belirlediği sınırlar içinde yapıldığını, MESS’in kırmızı çizgilerinin bir milim ötesine geçmediği ve geçemeyeceğini görmesinde yarar var.

Fotoğraftaki Türk Metal önlükleri zaten her şeyi anlatıyor: “Üretmek, kazanmak, kazandırmak istiyoruz!”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*