Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Türk-İş’in yeni başkanı belli oldu

Türk-İş’in yeni başkanı belli oldu

Türk-İş’te ağaların 1 senedir devam eden başağalık kapışması mevcut başağa Musrafa Kumlu’nun istifası ve Ergün Atalay’ın başağalığa gelmesi ile şimdilik sonbuldu.

Kriz sendikalar Yasası’nın görüşmeleri sırasında Kumlu’nun patron örgütleri ile gizli bir protokol imzalayarak 30’dan az çalışanı olan işyerlerinde sendikalı işçileri koruyan maddelerin kaldırılmasına onay vermesi ile artık idare edilemez hale gelmişti. Fakat Kumlu’nun “olağanüstü genel kurul yaparız” tehditi karşısında koltuklarından olmak istemeyen ağalar temkinli ilerliyordu.

Kulislerde krizin çözülememesi üzerine 29 Haziran’da olağanüstü genel kurula gidilmesi kararı alındığı, Kumlu’nun da “Kamu işçileri adına yürütülen toplusözleşmenin bitmesinin ardından ben istifa edeceğim. O yüzden olağanüstü genel kurula gitmeyin” teklifini getirdiği konuşuluyor. Kumlu’nun işçileri son bir kez daha satışına izin verilmiş görünüyor ki TİS sürecinde Kumlu kaldı.

Tüm işlerin kulislerle, gizli toplantılarla yürüldüğü Türk-İş bu kez de geleneği bozmadı ve istifa Türk-İş’e bağlı sendikalara son an açıklandı. SGBP bileşeni, Türk-İş’in mualif sendikaları ise istifa toplantısına bile çağrılmadı.

İstifanın ardında AKP-Cemaat çekişmesinin de olduğu konuşulanlar arasında. Zira Abdullah Gül ve Gülen’e yakınlığı ile bilinen Kumlu giderken yerine Başbakan’ın arkadaşı olan Ergün Atalay geldi. Yaşanan değişim ise sadece şekilsel bir bayrak teslimi olduğundan işçiler açısından çok farklı bir şey ifade etmeyecek. Gelen gideni aratmayacak.

Türk-İş Yönetimi’nde koltuk sahipleri şöyle;


Ergün Atalay: Genel Başkan
Pevrul Kavlak: Genel Sekreter
Ramazan Ağar: Genel Mali Sekreter
Nazmi Irgat: Genel Eğitim Sekreteri
Eyüp Alemdar:Genel Teşkilatlandırma Sekreteri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*