Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Türk-İş’i işgal eylemindeki Tekel işçileriyle kısa röportajlar

Türk-İş’i işgal eylemindeki Tekel işçileriyle kısa röportajlar

Tekel işçilerinin 24 Mayıs’ta başlattıkları Türk-İş 1. Bölge Temciliği işgal eylemi devam ediyor. İşgalle birlikte başlattıkları açlık grevi eylemide devam ediyor.

Türk-İş yönetiminin bu güne kadar verdiği sözler ve 26 Mayıs genel grev kararının arkasında durmadığı için 24 Mayıs’ta Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği’ni işgal eden Tekel işçilerinin eylemi devam ediyor. Siyah bantlar takarak açlık grevine başlayan ve Direnişteki İşçiler Platformu’nunda desteğiyle devam eden işgal eyleminde ki işçilerlerle kısa röportaj:

DP: Dün başlattığınız işgal eyleminizin taleplerinden biri de Türk-İş yönetimin istifa etmesi. Nasıl bir yönetim olmasını istiyorsunuz?

Tekel işçisi- Şubat’ta sendikaların aldıkları kararları hatırlıyoruz ve bu kararın arkasında durmayan sendikacıları/sendikaları istemiyoruz. En başta hükümet yandaşı bir sendika istemiyoruz. 20 yıllık kadrolu Tekel işçisiyim. 20 yıl boyunca fabrikaların özelleştirilmesine karşı sürekli mücadele içerisinde oldum. Fakat sendika söylediklerinin arkasında durmadı. Yönetimini bizim seçeceğimiz, içerisinde yer alabileceğimiz ve işçi sınıfıyla hareket eden bir sendika istiyoruz. Gelen gideni aratıyor diye bir söz var. Böyle olmaması için de mücadele edeceğiz.

DP: Buradan diğer işçilere vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kutuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz. Biz kazanırsak Türkiye işçi sınıfı kazanacaktır. Kaybedersekte hep beraber. İşçileri yanımıza birlikte mücadele etmeye çağırıyorum.

DP: Başka bir Tekel işçisine sendika yönetiminin nasıl olması gerektiği üzerine konuştuk.

Tekel işçisi- Sendikanın yaptığı tüm açıklamaların arkasında durması ve onu uygulaması gerekir. İşçilerin aldığı kararların, getirdiği eylem planlarının arkasında durması gerekir. İşçi sınıfının temsilcisi olması ve yapılan anlaşmalarda masaya yumruğunu vurması gerekir. Şu an da istediğimiz ise sendikanın 3 ay önce aldığı kararların arkasında durmasıdır.

DP- Zonguldak’ta iş cinayetiyle katledilen maden işçileri için sendikalar neler yapabilir?

Tekel işçisi- Kumlu Zonguldak’a gidiyormuş. Madende şehit olan işçilerin ailelerini ziyaret ederek 5.000 TL destek olarak para verecekmiş. Bu verilen paralar onları geri getirir mi? Sendikaların madenlerde örgütlenme çalışması yapması gerekir. Maden işçileri örgütlü ve sendikalı olursa ancak kurtulabilirler.

DP: Örgütsüz ve taşeron işçilerine mesaj…

Tekel işçisi- Benim tek elim var. Tek eliminde beş parmağı var. Ama ben böyle yaparsam, tek yumruk yaparsam kazanırım/kazanırız. A kişinin iki eşi, iki eşinden de üçer çocuğu varmış. A kişi ölüm döşeğindedir ve çocuklarını yanına çağırır. Birinci çocuğuna at kuyruğunun bir telini getirmesini ve bunu koparmasını ister. Sayı her çocukta artarak devam eder. Beşinci çocuğu zorlanarak beş at kuyruğu kılını koparır. Sıra altıncı çocuğuna gendiğinde ise, çocuk kardeşlerinden yardım ister. Altı kardeş hep beraber elleri kanayarak altı kılı koparır. Birleşelim ve tek yumruk olalım.

DP: Birlikte mücadele etmenin önemini bir hikaye ile anlatan Tekel işçisi, başta Şeker-İş olmak üzere görevini yapmayan sendikaları kınadı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*