Anasayfa » BASINDAN » Türk devletinin Suriye muhalefeti ile işgal ve Kürtleri tanımama anlaşması

Türk devletinin Suriye muhalefeti ile işgal ve Kürtleri tanımama anlaşması

Yurt dışında yaşayan Suriyeli muhalif lider Burhan bin Galyun, sırf kendi koltuğu için Suriye’nin yıkımına, aynı zamanda Siyonistlerin ve Türklerin işgal emellerine hizmet ediyor.

Irak işgalinden sonra Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Türkiye için bir koridor haline geldi ve uluslararası toplumun komplocu bir tuzağa gelmesinden sonra Türkiye’nin bu koridoru işgal umutları vardı. Utanmaz Recep Tayyip Erdoğan hükümeti, Irak sınırını kendine serbest geçiş kapısı kıldı. Recep Paşa rahatça girip çıkacak. Saddam Hüseyin rejiminin yıkılmasından sonra Türkiye’nin Kuzay Irak’ı işgal projesine zemin hazırlayan ABD-Irak basını ve özellikle El Cezire, hızla Suriye bölgesine Türkiye’nin müdahalesini hazırladılar. ABD’nin, bölgede Türkiye’nin varlığını hissetmek ve genişletmek için “Modern İslam” projesini devreye soktuğu açıktır. Bu projeyi Arap dünyasına ancak Suriye kapısından sokmak mümkündür, zira Türkiye buna çok heveslidir ve en yumuşak koridor, Türkiye-Suriye sınırlarıdır.

Senaryoya göre Suriye ve Lübnan’ın düşmesi için esas konu, Fas’ta Adalet ve Kalkınma Partisi ile Tunus’ta Yeniden Doğuş Partisi, Libya ve Mısırda “İhvan”, Filistin’in Hamas’ı, Osmanlı Hilali ile tamamlanacaktır.

Bu durumda Kürtlerin fazla ayrıcalıklı konumda olacağını söyleyen Erdoğan hükümeti, Suriye Ulusal Konseyi adına bin Galyun ile Kürtler konusunda bir anlaşma yapar. 20 Eylül tarihli 6 maddelik Ulusal Konsey bildirisinde yer alan anlaşma maddeleri şöyle:

1- Yeni kurulacak Suriye Hükümeti, Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) herhangi bir amaç için Suriye topraklarında faaliyet göstermesine izin vermeyecek. Türkiye-Suriye arasında 1998 yılında imzalanan “Adana Antlaşması”nın (Türkiye’nin istikrarını bozan hiçbir faaliyete izin verilmeyecek) gereğini, Baas rejiminden sonraki yeni hükümet devam ettirecek.

2- Suriye’de yeni kurulacak Hükümet, yeni Anayasa’da Kürtleri tanımayacak.

3- Ayrıca muhalefetteki Demokratik Birlik Partisi de dahil olmak üzere Kürt partilerinin rolünü zayıflatmak için ne gerekirse yapılacak.

4- Türkiye Devleti, Suriye sınırları içerisindeki Kürt bölgesinde “terörizme” karşı Suriye hükümetine yardım elini uzatmaya muktedir.

5- Suriye’de kurulacak yeni Hükümet, Türkiye’nin Kürt hareketine her türlü kamuoyu oluşturma çabasının yanında olacaktır.

6- Gerekirse Suriye sınırları içerisinde teröristleri izlemek için Türkiye makamlarına izin verilmelidir.

Galyun’un niye Türk jandarmasına teslim olduğu belli oluyor… Yeni hayallerinin peşindedir.

Ve aynı zamanda birlikte muhalefet ettiği Kürt Demokrat Birlik Partisine de bir meydan okumadır. Suriye Ulusal Konseyi, İstanbul toplantısında, Kürt Özgürlük Hareketini de, Kürt muhalif lider Mişel Temo’nun suikast meselesini de bir saçmalık olarak görmektedir.

Türkiye’de Kürtlerin sokak muhalefetini engellemek, Suriye’de Kürtleri tamamen etkisiz kılmak için sağlama bağlanan bu 6 maddelik anlaşma, emellerini gerçekleştirmek için Türkiye’yi sabırsız kılıyor. Birincisi barındırılan “Özgür Suriye Ordusu” desteği ile tampon bölge oluşturup kontrol altına almak, ikincisi Lübnan’daki İsrail işgaline karşı sözde bir Güney Lübnan Ordusu kurmak (Lübnan’da bir tampon bölge).

Ancak bu proje toz olup, Türkiye-Suriye topraklarına savrulmuştur. Suriye halkı, komplonun boyutunu iyi kavramıştır. Irak işgalindeki gibi bir oyuna izin verecek gibi değildir. Proje veya yenilik adı altında sunulan hamleyi direnç, nefret ve öfke ile karşılamış, boşa çıkarmıştır.

Suriye toplumu bu saydığımız maddeler karşısında nasıl bomba yağdırılacağını biliyor.

Kürtlere dönük saldırıların bu denli arttırılmasını sebebini şimdi anlıyor gibiyiz. Zira önceden Galyun’un Alman basınına (Deusche Welle) verdiği röportajında Kürtlere karşı bu hesapların olacağının sinyalini vermişti. Ancak Suriye halkları tüm bileşenleri ile bu oyuna karşı birlik olmuş, aylarca oyunu boşa çıkartmıştır.

5 Ocak 2012

* Mahmut El Fakih
Lübnanlı Siyaset Analizci-Yazar

[Arabs.com’daki Arapça orijinalinden Hamide Yiğit tarafından 5deniz.net için çevrilmiştir]

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*