Anasayfa » BASINDAN » TÜPRAŞ’ta sonuç yok, işçi öfkeli

TÜPRAŞ’ta sonuç yok, işçi öfkeli

Tüpraş’ta toplu iş sözleşmesinin Yüksek Hakem Kurulu’na (YHK) gitmesinin ardından Tüpraş işverenin talebi ile ilk görüşme dün (Perşembe) gerçekleştirildi. YHK’da olan sözleşme ile ilgili Petrol-İş Sendikası’nı görüşmeye çağırdı. Görüşme talebi işçilerin arasında büyük umut oldu. Ancak işverenin görüşmelerde vardiya düzeni, mazeret izinleri ve sözleşmenin 3 yıl olması ile ilgili bir maddenin verilmesini isterken, işçilerin ücretlerine ise ilk 6 ayda yüzde 5 oranında zam önerdi.

İŞÇİYİ ÖFKELENDİRDİ
Tüpraş’ta 4 rafineride çalışan 4 bin 200 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ocak ayından bu yana yapılan 11 görüşmede sonuç çıkmadı. Sözleşmenin yasal sürecinin dolması ve Tüpraş’ın grev yasaklı fabrika olması nedeniyle sözleşme YHK’ye gitti. Kurulda olan toplu iş sözleşmesi ile ilgili işveren sendikayı görüşmeye davet etti. Dün İstanbul’da yapılan görüşmede bir sonuç çıkmadı. İşçiler için büyük umut olan görüşmeden sonuç çıkmaması Tüpraş işçisini öfkelendirdi. 

YÜZDE 5 TEKLİF ETTİ 
İşverenin talebi ile yapılan görüşmede işveren işçilerin 40 yıllık kazanılmış haklarını talep etmeye devam etti. İşverenin masada vardiya düzeni, mazeret izinleri ve sözleşmenin 3 yıl olması ile ilgili bir maddenin verilmesini isterken, ücretlere ilk 6 ay yüzde 5 oranında, sosyal haklara ise enflasyon oranında zam vereceğini söyledi. Ancak sendika verilen teklifi işçiye sundu ve işçi teklifi kabul etmediği öğrenildi. Özellikle işverenin hala kazanılmış haklarını talep etmesi işçiyi öfkelendirdi. Petrol-İş sendikası ile ücret zammı talebini yüzde 35 civarına çektiği belirtildi. YHK’e sürecinde olan toplu iş sözleşmesi ile ilgili taraflar 11 Haziran’da tekrar bir araya gelecek. 

Çatak Tek/Demokratik Kocaeli

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*