Anasayfa » BASINDAN » Tüpraş’ta işbırakmalar devam ediyor

Tüpraş’ta işbırakmalar devam ediyor

TÜPRAŞ Aliağa Rafinerisi dün diğer üç rafineri ile birlikte eşzamanlı iş bırakma eylemi yaptı.
TİS sürecinde yapılan görüşmelerin ardından olumlu bir yanıt alınamaması üzerine Tüpraş’ın dört rafinerisinde aynı anda başlatılan iş bırakma eylemi ile birlikte Petrol İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, akşam vardiya değişim saatinde rafineri girişinde bir açıklama yaptı.

‘KAZANILMIŞ HAKLARIMIZI KORUMANIN KAVGASINI VERİYORUZ’
Geçinebilecek bir ücret ve insan onuruna yakışır çalışma koşulları için mücadele verdiklerini belirten Ahmet Oktay “Biz işimizin, aşımızın, ekmeğimizin ve geleceğimizin kavgasını yapıyoruz. Biz mevcut kazanılmış haklarımıza saldırıda bulunanlara karşı, mevcut kazanılmış haklarımızı korumanın kavgasını yapıyoruz. Biz, insan onuruna yakışır bir çalışma ortamı ve geçinebilecek bir ücret talep ettiğimiz için kavga veriyoruz. Bu güne kadar ne yaşadıysak hep beraber yaşadık. Bizim taleplerimizin neler olduğunu herkes biliyor. Bizim taleplerimiz uçuk kaçık talepler değildir, hak ettiğimiz şeylerdir. Bu güne kadar yapmış olduğumuz üretimle, bu şirketin sahibinin cebine kaç dolar girdiğini hepimiz biliyoruz. Biz de bu şirketin kasasına giren paradan hakkımızı istiyoruz. Hak etmediğimiz hiçbir şeyi istemiyoruz. Bunun kavgasını sonuna kadar sürdürmek için de elimizden ne geliyorsa yapacağız.” dedi.

‘İŞVEREN TALEPLERİNİ GERİ ÇEKMELİ’
Süreçle ilgili bilgi vererek işverenden görüşme talebi geldiğini ifade eden Oktay “Geçtiğimiz hafta, şirketin genel müdürü Genel Merkezimize giderek bir görüşme talebinde bulundu. Biz de genel merkezimize şunları söylemiştik: Bir defa işveren bütün taleplerini geriye çekecek. İkincisi, toplu sözleşme süresince ‘ben şu uygulamayı değiştirmek istiyorum’ diye herhangi bir taleple karşımıza gelmeyecek. Eğer bunları kabul ediyorsa biz görüşmeye hazırız demiştik. Bu çerçevede bugün öğle saatlerinde işverenden Genel Merkezimize bir görüşme talebi gelmiştir. Perşembe günü saat 10,00’da bir görüşme olacak. Ama bizim taleplerimiz halen aynıdır, hala olduğumuz yerdeyiz. Eğer yapılacak görüşmede işveren taleplerini geriye çekmezse ve önümüzdeki iki yıllık süre zarfında farklı isteklerle karşımıza gelecekse biz o oturumda bulunmayız.” şeklinde konuştu.

‘TALEPLERİMİZ BELLİ’
İsteklerinin kabul edilmemesi halinde eylemlerin devam edeceğini söyleyen Petrol İş Aliağa Şube Başkanı Oktay “İnsan onuruna yakışır bir ücret istiyoruz. İş huzuru istiyoruz, iş barışı istiyoruz, sağlıklı bir ortamda çalışmak istiyoruz. Bizim taleplerimiz bunlardır. Bu niyetle Perşembe günü o oturuma katılacağız. Bizim taleplerimize cevap verecek şekilde bir görüşme olmazsa, biz o masada gereğini yaparız, o masadan kalkıp geldikten sonra burada da gereğini yaparız.” dedi.

FAZLA MESAİ KARARI
Geçtiğimiz hafta, Pazartesi gününe kadar hiçbir TÜPRAŞ çalışanının fazla mesaiye kalmaması yönünde karar alan Petrol İş Sendikası, yönetim kurulu olarak aldığı kararla Perşembe günü yapılacak oturuma kadar işçilerin fazla mesai yapabileceklerini söyledi. Diğer bölgelerle eşgüdüm içinde sürecin yürütüldüğünü ve dört bölgede de aynı uygulamaların geçerli olduğunu belirten Oktay, Perşembe günü oturumdan olumlu bir sonuç çıkmazsa, değil fazla mesai, içeride üretim dahi olmayacağını söyledi. Eyleme katılan işçiler sık sık “Gemileri yaktık geri dönüş yok”, “İş ekmek yoksa barış da yok” şeklinde sloganlar atarak Ahmet Oktay’ın sözünü keserken, eylem sonunda işçiler sıralı bir şekilde vardiya değişimini gerçekleştirdiler.

Bülent Pınarbaşı/Aliağa Ekspres

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*