Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » TÜPRAŞ işçileri eylemde

TÜPRAŞ işçileri eylemde

Koç Grubuna bağlı olan Türkiye’nin en büyük işletmesi TÜPRAŞ’ın Kocaeli, Aliağa, Kırıkkale ve Batman tesislerinde çalışan 4300 işçi, TİS görüşmelerinin tıkanması üzerine uyarı eylemlerine başladı. TÜPRAŞ işçileri, dün iş yavaşlatma, bugün 2 saatlik işbırakma ve yürüyüş eylemleri yaptı.

Koç Grubu, işçilere sıfır zam, sözleşme süresinin 3 yıla çıkarılması ve vardiya sisteminin değiştirilmesini dayatıyor. İşçilerin gözünü boyayarak bu dayatmaları geçirmek için de, yalnızca ilk 6 ay için, ücret ve mesailere yansımayacak tarzda, 1 aylık ücret rüşveti lütfediyorlar.

TÜPRAŞ işçileri Koç Grubunun bu “ahlaksız teklif”ini nefretle reddediyor. Yıllardır devam yemekhane ve servis sorunların çözülmesi istemini de bir kez daha gündemleştirerek, TİS eylemleri sürecini başlatıyor.

TÜPRAŞ’ta ve metal sektöründe, geçen sözleşmede de Koç ve diğer büyük patronlar benzer dayatmalarda bulunmuşlardı. TÜPRAŞ rafinelerinde işçilerin çok sayıda eylemin ardından işbırakarak işyerlerini terketmeme eylemi başlatması üzerine bu dayatmalarını geri çekmek zorunda kalmışlardı. MESS sözleşmelerinde de benzer bir süreç yaşanmıştı.

Fakat bu sefer Koç, sosyal yıkım paketinin açılışını, Türkiye’nin en büyük işletmesinden başlatarak, bir mesaj vermek istiyor. Bu yüzden TÜPRAŞ işçilerinin daha güçlü bir mücadele yürütmeleri, inisiyatifi kendi ellerine almaları gerekiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*