Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Tunus’ta yeni hükümet gizli polisi feshetti

Tunus’ta yeni hükümet gizli polisi feshetti

Üçüncü geçici hükümetin kurulduğu Tunus’ta içişleri bakanlığı, ülkenin gizli polis teşkilatının feshedildiğini açıkladı.

Gizli polis teşkilatının, 14 Ocak’ta devrilen eski cumhurbaşkanı Zeynelabidin bin Ali dönemindeki insan hakları ihlallerinin çoğundan sorumlu olduğu düşünülüyor.

İçişleri Bakanlığı, gizli polisin feshedilmesini sitesinden yaptığı bir yazılı açıklamayla duyurdu.

Açıklamada, “atılan bu adımlar, hukuka duydukları saygı, güvenlik hizmetleri ve vatandaşlar arasındaki güven ve şeffaflığı kutsamaları açısından devrimin değerleriyle uyum içerisindedir” dendi.

Gizli polis, ülkedeki muhalefetin bastırılmasında da önemli bir rol oynamıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), gizli polisin “muhaliflerin peşini bırakmadığı, İslamcılara işkence ettiği ve kendi yurttaşlarını hırpaladığını” söyledi.

BBC’nin Arap dünyası uzmanı Magdi Abdelhadi de teşkilatın feshedilmesinin muhalefetin ana talepleri arasında olduğunu ve bin Ali rejimine karşı kazanılmış en büyük zafer olarak görüleceğini söylüyor.
Üçüncü geçici hükümet

Geçici başbakan Beci Caid Essebsi’nin ilan ettiği yeni hükümette de, bin Ali ktidarının hiçbir üyesi yer almıyor.

Geçici hükümette savunma, iç işleri, adalet ve dış işleri de dahil olmak üzere önemli bakanların çoğunda herhangi bir değişiklik yok.

Ancak geçen hafta gerçekleşen istifalar sonrasında yeni atamalar da yapıldı.

Bin Ali’nin ardından kurulan geçici hükümetin başbakanı Muhammed Gannuşi de görevinden istifa etmiş, başbakanlık görevini Beci Caid Essebsi devralmıştı.

Geçici hükümetin üyeleri 24 Temmuz tarihinde gerçekleşmesi beklenen seçimlerde aday olamayacak. (BBC)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*