Anasayfa » DÜNYA » Tunus’ta kitle eylemleri güç kazanıyor

Tunus’ta kitle eylemleri güç kazanıyor

Tunus’ta mevcut iktidar partisi Ennahda‘ya karşı geçtiğimiz aylarda başlayan eylemler hız kesmeden sürüyor. Daha önce gerçekleştirilen eylemlerde Tunus hükümeti uzlaşma yolunu seçmeye çalışmış, eylemcileri temsilen Tunus Genel İşçi Sendikaları (UGTT) ile müzakerelere başlamıştı. Bununla birlikte eylemciler, eylemlerini bir kaç reform sonucu bitirmemekte kararlı. Meydanlarda hükümete yönelik talepler değil hükümetin istifa etmesi talebi öne çıkıyor. 2011’de Bin Ali’nin devrildiği süreçte sıkça kullanılan “Halk rejimin düşmesini istiyor” sloganları yeniden yaygınlık kazanıyor.

Tunus’ta altı ay önce muhalif liderlerden Şükrü Belayid, 25 Temmuz’da ise bir diğer muhalif siyasetçi Muhammed Brahmi suikast sonucu öldürülmüştü. Gerçekleştirilen suikastlerin ardından Bin Ali’yi deviren kitle hareketi yeniden canlanmış, tesis edilmeye çalışılan liberal-islamcı burjuva demokrasisinin sınırlarını da aşındırmaya başlamıştı. İki haftadan beri Ennahda’ya karşı Barda Meydanı‘nda oturma eylemleri yapılıyordu. Ennahda mevcut kurucu meclisin feshedilmesi talebini kabul etmiyor, meclisin tüm partileri kapsayacak şekilde yeniden dizaynını öneriyordu. Perşembe günü ise önerisini, ileri müzakerelerin yapılması şartıyla teknokratlar hükümeti kurulmasının kabulunü de içerecek şekilde esnetmişti.

Dün kurucu meclis binası önünde “Kurucu meclis feshedilsin”, “Halk rejimin düşmesini istiyor” sloganlarıyla kitlesel bir eylem gerçekleşti. Eylemlerde, hayat pahalılığı, temel yaşamsal gereksinimlerin karşılanmaması, silahlı islamcı çetelerin varlığı öne çıkarılan sorunlar. Eylemlerin çağrıcılarından Ulusal Kurtuluş Cephesi, Ennahda hükümetinin meşruiyetini yitirdiğini ve derhal istifa etmesi gerektiğini açıklayarak bir haftalık sürekli eylem çağrısı yapmıştı. Dün güçlü şekilde yeniden kendini gösteren eylem dalgasının bir haftalık süreçte yoğunlaşarak sürmesi bekleniyor.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan güncel kriz, Ennahda’nın da üzerinde bulunduğu islamcı-liberal fay hattının çatlamasına yol açmıştı. Mısır’da Mursi’ye karşı sahneye çıkan kitleler, Tunus’ta da önemli etkiler yaratmıştı. Öte yandan Tunus işçi ve emekçileri, Bin Ali’nin devrilmesi sürecinden başlayarak biriktirdikleri önemli mücadele deneyimlerine sahipler. Eylemlerinin sonuç alıcı gücünün farkındalar. Bu nedenle, Tunus’ta başlayan eylem dalgasının sermayenin bastırma mekanizmalarıyla sönümlenmesi kolay değil. Öte yandan, bölgesel gelişmelerin sonucunda oldukça kırılgan bir düzleme oturan Ennahda’da ilk etapta eylemlere saldırmayı değil uzlaşma-müzakare süreçlerinden sonuç almaya çalışmayı hedefliyor. UGTT ile gerçekleştirilen görüşmeler önümüzdeki hafta boyunca sürecek. Ennahda’nın kitlelerin insiyatifiyle kararmaya başlayan geleceğini, yine kitlelerin iradesi, kararlılığı ve bölgesel burjuva güçlerden ne denli bağımsızlaşabildikleri, kendi geleceklerini kendi ihtiyaçlarıyla ne ölçüde şekillendirebildikleri gösterecek.

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*