Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » TÜMTİSli İşçiler Mersin Limanında eylemde

TÜMTİSli İşçiler Mersin Limanında eylemde

Mersin limanında taşeron bir firma olan Akan-Sel Nakliyat’ta toplu sözleşme hâlâ imzalanamadı. İşçilerin örgütlülüğüne gözünü diken patronlar oyunlar oynamaktan vazgeçmiyor. Ancak TÜMTİS üyesi işçiler sendikal örgütlülüklerini korumak ve haklarını elde etmek için birbirlerine sıkı sıkı kenetleniyor ve TÜMTİS bayraklarını şimdi daha bir coşku ile göğe kaldırıyorlar.
Son günlerde sabah 8’de ve akşam 4’te günlük yürüyüş yapan işçiler, kitlesel bir eylemle limanı ayağa kaldırdılar. Sendikalarında bir araya gelen işçiler liman önüne davullar, erbaniler eşliğinde yürüdüler. Çekilen halayların ardından liman içinden yürüyüşe geçen işçilerle liman önündeki işçiler A Kapısı önünde bir araya geldiler. “Direne direne kazanacağız”, “Tümtis nerede biz oradayız”, “İş, ekmek yoksa barış da yok”, “Toplu sözleşme hakkımız engellenemez” sloganlarının atıldığı eyleme ıslıklar, alkışlar, zılgıtlar büyük bir coşku kattı. Eyleme limandaki eski MLH işçileri, Genel-İş Şube Başkanı, Yol-İş Şube Başkanı, Kristal-İş Şube Başkanı ve SES Şube Başkanı, UİD-DER’li işçi ve öğrenciler destek verdi.

TÜMTİS Mersin Şube Başkanı Savaş Gürkan, üyelerinin ve liman işçilerinin anayasal haklarını kullanmalarını engellemeye çalışan MIP ve diğer taşeron firma patronlarını uyararak iş barışının bozulması durumunda sorumlusunun patronlar olduğunu dile getirdi. Ana işveren MIP’in çeşitli gazetelere ilanlar vererek limanda 5 yıldır çalışan TÜMTİS üyelerinin yerine başvuru aldığını, buna karşılık liman işçilerinin ve TÜMTİS’in sendikasızlaştırmaya/sendikal örgütlülüğü dağıtmaya yönelik tüm girişimlerin karşısında olduklarını dile getirdi. TÜMTİS Genel Sekreteri Gürel Yılmaz, “iş barışının bozulması ve hak gasplarına karşı eylemse eylem, grevse grev! Liman işçileri hak gasplarına izin verecek mi?” diyerek konuşmasını bitirdiğinde bütün liman “HAYIR!” çığlığıyla inledi.

Bir işçi temsilcisi, “dışarıda 232 gündür direnen arkadaşlarımıza selam yolluyoruz. MLH işçisine yapılanları unutmayalım, birliğimizi bozmayalım. Ekmeğimize el uzatana ne yapıyoruz?” diyerek konuşmasını bitirdiğinde, tüm liman işçileri “İSYAN” diye bağırarak öfkelerini ve kararlılıklarını bir kez daha haykırdılar. Eylem, vardiyadaki işçilerin işbaşı yapmasının ardından, dışarıdaki işçilerin halaylar çekmesiyle bir süre daha devam etti. Sloganların halaylara karışmasıyla talepler bir kez daha ifade edildi ve liman işçileri “Kavga Bitmedi Daha Yeni Başlıyor!” sloganıyla eylemi sonlandırdılar.

Kaynak: uidder.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*