Anasayfa » RENGEN JİYANE » Tüm engellemelere rağmen onbinler ‘Öcalan’a özgürlük’ dedi

Tüm engellemelere rağmen onbinler ‘Öcalan’a özgürlük’ dedi

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümünü protesto etme amaçlı binlerce kişinin katılımıyla Batman, Beşiri, Silopi, Mersin ve Elazığ’da binlerce yurttaş alanlarda Öcalan’a özgürlük istedi. Batman’da müdahaleye rağmen BDP açıklama yaparken, Silopi’de çatışmalar yer yer devam ediyor. Mersin’de on binlerin yürüyüşü sona ererken, Elazığ’da, “Serok Apo’nun özgürlüğü Kürt halkının özgürlüğüdür” denildi.

BATMAN

BDP Batman İl örgütü öncülüğünde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümünü protesto etme amaçlı binlerce kişinin katılımıyla yürüyüş düzenlendi. Belediye binası önünden Sanat Sokağı’na yürüyen binlerce yurttaşa BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, BDP Batman İl Eş Başkanı Serdar Atalay, BDP Batman Belediye Eş Başkanları Gülistan Akel ve Sabri Özdemir ile STK temsilcileri de eşlik etti. Yürüyüşte kitle PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıyarak sık sık “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe” ve “Kahrolsun 15 Şubat komplosu” sloganı attı.

Gaz bombası eve isabet etti, bir bebek hastaneye kaldırıldı

Sanat Sokağı’na gelen kitlenin önünü polisler zırhlı araçlar ve TOMA’larla keserek kitleye tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale etti. Kitlenin taşlarla polislere karşılık verdi. Atılan gaz nedeniyle çok sayıda yurttaş, BDP’li seçilmişler zehirlenerek baygınlık geçirirken, Sanat Sokağı’nın başında bulunan bir evin içine gaz bombası isabet etti. Gaz bombasında aile ve küçük yaşta bebek baygınlık geçirerek çeşitli hastanelere kaldırıldı. Çok sayıda kişi ise atılan gaz bombalarının isabet etmesi sonucu çeşitli yerlerinden yaralandığı görüldü. Sanat Sokağı’nda müdahale şiddetlenirken, kitle ise ara sokaklarda taşlarla karşılık verdi. Batman Sıtma Savaş Birimi’nin önünden bulunan Türk bayrağı bir grup tarafından indirilerek, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterini astı. Polislerin geri çekilmesi üzerinde kitle tekrar Sanat Sokağı başında toplandı. Burada toplanan kitleyi tekrar ablukaya alan polisin yanına gelen Batman Emniyet Müdürü kitleyi çatışmaya teşvik ederek çıkan çatışmada kitleyi suçlu buldu.

Müdahaleye rağmen BDP’liler açıklama yaptı

Burada kısa bir açıklama yapan BDP Batman Milletvekilli Ayla Akat Ata, polislerin müdahalesini kınadığını belirterek, polislerin kitleyi çatışmalara teşvik ettiğini belirtti. Ata, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişine dikkat çekerek, Öcalan’ın özgürlüğünü istediklerini söyledi.

Mobeseler indirildi çatışmalar devam ediyor

Açıklamadan sonra kitle tekrar Belediye binası önüne geldi. BDP Batman il binasına 10 metre uzunluğunda Öcalan’ın bir posteri asılırken, gençler cadde üzerinde ateşler yakarak eylemlerine devam etti. Polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla gençlere müdahale etti. Gençler ise taşlarla karşılık vererek direklerde bulunan mobese kameraları kırdı. Belediye binası önü savaş alanına dönerken, yakında bulunan Bank Asya, Yapı Kredi bankaları ile BİM marketin önünde bulunan kameralar ve kepenkleri kırıldı. Gençler ve polis arasında saatlerce devam eden çatışmalar devam ederken, Belediye kavşağında bulunan trafik ışıkları polisin sıktığı tazyikli suyun basıncı ile kırıldığı görüldü. Belediye binası önünden çatışmalar şiddetli bir şekilde devam ederken, Batman kent merkezinin geneline sıçrayan çatışmalar devam ediyor.

Koçerler Bulvarında müdahale

Batman’ın Bağlar Mahallesi Koçerler Bulvarı’nda ise toplanan kitle BDP öncülüğünde düzenlenen kitleye katılmak isterken, kitlenin önü polisler tarafından kesilerek, kitleye tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale etti. Kitle ve gençler ise polislerin tavrını kınayarak taşlarla karşılık verdi.

BEŞİRİ

BDP Beşiri İlçe Örgütü de PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümü nedeniyle BDP Binası önünden Belediye binasına kadar yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte BDP yöneticileri ve BDP Beşiri eş başkan adayları Dicle Erdem ve Mustafa Öztürk’ün yanı sıra çok sayıda kişi katılırken, sık sık PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın lehine slogan atıldı. Daha sonra açıklama yapan BDP Beşiri İlçe örgütü yöneticisi Hasan Ortaş, 15 Şubat 1999 yılında Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişine dikkat çekerek, 15 Şubat’ı kınadıklarını söyledi.

SİLOPİ

Şırnak’ın Silopi ilçesinde BDP İlçe Örgütü tarafından PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü kitlesel yürüyüşle protesto edildi. BDP İlçe binası önünde toplanan ve aralarında BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, BDP Silopi İlçe Başkanı Aziz Acet, Belediye Başkan Vekili Abdülkerim Sönmez, MEYA-DER, KURDİ-DER, Barış Anneleri meclis, Eş başkan adayları, Belediye meclis üyeleri, Laleş Kültür Sanat Merkezi çalışanların da aralarında bulunduğu binlerce kişi Sanat Sokağı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte, “Berxwedana Mazlûman bi ruhê Sakîneyan bi agirê Viyanan 15’ê Sibatê şermezar dikin”, “Azadiya Rêber Apo azadiya me ye”, ” Hûn nikarin roja me tarî bikin”, “Silav ji Rêbere Rojhilata Navîn re”, “Duvarları tanımıyoruz önderliğe özgürlük” yazılı pankart ve dövizleri taşıyan kitle yürüyüşe geçti. Yürüyüşe katılanların siyah giysiler giymesi dikkat çekerken, PKK Lideri Abdullah Öcalan için bedenlerini ateşe verenleri isimlerinin bulunduğu ve karanfillerle süslenen siyah dövizler taşındı.

İkinci müdahale

Yürüyüş sırasında polislerin gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etmesine gençlerinde taş, molotof ve havai fişeklerle karşılık verirken, çatışmalar kısa sürede birçok sokağa yayılırken, Sanat Sokağı yanında bulunan Hükümet Konağı’na gençler ses bombası, molotof ve havai fişekleri attı. Gençler İpek Yolu’na geçerek çöp konteynırlerle barikat kurarak çift yönlü yolu uzun süre trafiğe kapattı. İpek yolunda bekleyen araçlar geçlere korna çalarak destek verdi. Polis ile gençler arasından yaşanan çatışmalarda polisin rasgele attığı gaz kapsülü bir çok evin camlarına isabet etti. Bu duruma yurttaşlar tepki gösterirken, polisin attığı yoğun gaz bombalarından dolayı dağılan kitle tekrar BDP Silopi İlçe Örgütü binası önüne gelerek polisin sert müdahalesini protesto etti.

‘Sayın Öcalan yakın zamanda özgürlüğüne kavuşacak’

Ardından açıklama yapan BDP Silopi İlçe Başkanı Aziz Acet, “Devletin Kürt halkına karşı olan bu baskıcı tutumundan bir an önce vazgeçmesi gerekir. Baskı, inkâr ve imha politikalarla Kürt halkına asla geri adım attıramayacaktır. Kürt halkının verdiği özgürlük mücadelesiyle Sayın Abdullah Öcalan en yakın zamanda özgürlüğüne kavuşacak ve 15 Şubat uluslar arası komplo tamamen boşa çıkmış olacak” dedi. Ardından kitlenin alkış ve zılgıtlarla son bulan açıklama sona erdi. Polisin müdahalesine gençler ara sokaklarda barikat kurdu, Polisi ile gençler arasındaki çatışmalar yer yer devam ediyor.

MERSİN

BDP Mersin Gençlik Meclisi öncülüğünde, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası komplo ile Türkiye’ye teslim edilmesini kınamak amacıyla düzenlenen ve BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Akdeniz Belediyesi Eş Başkan adayı Yüksel Mutlu, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk ile on binlerce yurttaşın katıldığı yürüyüş sona erdi. Akdeniz ilçesine bağlı Şevket Sümer Mahallesi’ndan şehir merkezine doğru, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri ve “Bijî Serok Apo”, “Bé Serok jîyan nabe” sloganları ile yaklaşık 6 kilometre yürüyen on binlerce yurttaşın katıldığı yürüyüş, gençlik tarafından etkinliğin bittiğine dönük yapılan açıklamanın ardından sona erdi. Yurttaşlar olaysız bir şekilde dağıldı.

ELAZIĞ

BDP Elazığ İl Örgütü tarafından PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getiriliş yıldönümü olan 15 Şubat il örgütü binası önünde yapılan basın açıklaması ile kınandı. Aralarında EMEP, ESP, HDP ve sivil toplum örgütlerinin de bulunduğu Elazığ Demokrasi Güçleri bileşenlerinin de destek verdiği açıklamaya çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada, sık sık “Kahrolsun 15 Şubat komplosu”, “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe” sloganları atıldı. Açıklamayı yapan BDP Elazığ İl Başkanı Turan Çelik, 15 Şubat komplosuna dikkat çekerek, “Eğer bugün bir gerilla ya da asker yaşamını yitirmemiş ise bu da Serok Apo’nun demokratik çözüm süreci projesi sayesindedir. Bunun için Serok Apo’nun özgürlüğü Kürt halkının özgürlüğüdür” diye konuştu.

Açıklama alkış, zılgıt ve sloganlar eşliğinde son buldu.

diha

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*