Home » BASINDAN » TTB: Kayyum ataması demokrasi cinayetidir

TTB: Kayyum ataması demokrasi cinayetidir

TTB Merkez Konseyi, DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklıyı ziyaret etti. Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, belediye başkanlarının antidemokratik ve hukuka aykırı bir şekilde görevlerinden alınmasının halkın belleğinde ve yereğinde yein ayaralar açtığını belirtti, “Kayyum demokrasi cinayetidir” dedi.

Diyarbakır Tabip Odası (DTO), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyum atanmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Oda binasında düzenlenen basın toplantısına Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı katıldı.

Açıklama yapan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir, seçilmiş belediye eşbaşkanlarının hukuksuz bir şekilde görevden alınmasının ve yerlerine kayyum atanmasının halk iradesine darbe olarak gördüklerini söyledi.

‘DR. MIZRAKLI’NIN MÜCADELESİNİN TANIĞIYIZ’

TBB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman ise Dr. Mızraklı’yı ziyaret etmek ve onunla dayanışma içinde olmak için Diyarbakır’da olduklarını belirterek, Mızraklı’nın toplumun sağlık hakkı mücadelesindeki katkılarının, demokrasi ve insan hakları alanında yürüttüğü mücadelenin yakın tanıkları olduklarını söyledi. Adıyaman, belediye eşbaşkanlarının görevden alınmalarının anti demokratik bir uygulama, seçme ve seçilme hakkına bir müdahale olarak gördüklerini kaydetti.

‘HALKIN YÜREĞİNDE YENİ YARALAR AÇACAK’

Demokraside önceliğin halkın oyları ile seçilmiş kişilere saygı gösterilmesi olduğunu ifade eden Adıyaman, şunları söyledi: “Aralarında üyemiz olan hekimlerin de bulunduğu belediye başkanlarının antidemokratik ve hukuka uymayan bir şekilde görevlerinden alınmaları, halkın benliğinde ve yüreğinde yeni yaraların açılmasına neden olacaktır. Kayyum atamak ‘sizin seçtiklerinizi beğenmiyorum, benim atadığıma mecbursunuz’ anlayışıdır. Oysa seçme ve seçilme hakkına saygı, halkın kendi yöneticilerini seçme hakkına saygı, demokrasi için vazgeçilmezdir.”

‘KAYYUM DEMOKRASİ CİNAYETİDİR’

Kayyum atamalarını demokrasi cinayeti olarak değerlendiren Adıyaman, “Demokrasi gemisi hamasetle değil demokratik kurallar ve işleyişle yürür. Hiç kimsenin ülkemizdeki asgari demokrasi işleyişini yok etmeye, insanların demokratik iradesine ipotek koymaya hakkı yoktur. Daha 6 ay önce Diyarbakır, Van ve Mardin’de yaşayan milyonlarca insanın oyları ile işbaşına gelen belediye başkanlarının, atanmış bir İçişleri Bakanı tarafından görevden alınarak yerlerine, ‘partili Cumhurbaşkanlığı Sisteminin partili valilerinin’ kayyum olarak atanması demokrasi cinayetidir. Ekonomik krizle boğuşan ülkemizin acil ihtiyacı, makam odalarına ‘banyo’ yaptırmayı marifet sanan kayyum uygulaması değildir” şeklinde konuştu.

‘HALK İRADESİNE SAYGI GÖSTERİN’

Hangi ilin halkına karşı uygulandığından bağımsız olarak kayyuma herkesin karşı çıkması gerektiğini, demokrasi ve demokratik işleyişe sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Adıyaman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Demokrasiye saygı göstermenin kriteri, hangi şehre ve hangi şehrin yurttaşlarının seçim iradesine karşı yapıldığına göre değişim gösteremez. Türk Tabipleri Birliği, ülkemizin her döneminde, kime karşı yapıldığından, kimin çıkarına ya da zararına olduğundan bağımsız olarak demokrasi dışı uygulamalara karşı durmuş bir örgüttür. Seçime saygı yoksa, demokrasi de yok demektir. Ülkeyi yönetenleri demokratik olmayan bu uygulamadan vazgeçmeye ve halk iradesine saygı göstermeye çağırıyoruz.”

‘SAĞLIKTA TASARRUF ÖLÜM, ÖZGÜRLÜKTEN TASARRUF ESARETTİR’

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı da Türkiye’deki siyasetin sağlığının ciddi anlamda hasar gördüğünü, bütün idari sistemlerin hukukun merceğinden uzaklaştıkları andan itibaren travmatik hasar verici durumlara yol açtığını söyledi.

Mızraklı, şunları söyledi: “Türkiye’de böyle bir durum var. Bizim meslek büyüğümüz Mahmut abinin çok güzel bir lafı vardır. ‘Sağlıktan ve özgürlükten tasarruf edilemez. Sağlıktan tasarruf ölüm getirir, özgürlükten tasarruf esaret getirir’ derdi.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*