Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » TSK Vuracak Sermaye Palazlanacak

TSK Vuracak Sermaye Palazlanacak

Sermayenin Kürdistan’da yürüttüğü kirli savaş sürüyor. Her savaşın ardından ya da savaş sürerken yaşanan yıkım ve trajediden sermaye karına kar katarak çıkar. Savaşın hızlanması ile Koç Holding tarafından askeri ihalelerin ardı ardına kazanılması ve askeri araç yatırımlarının hızlanması bu söylediklerimizin bir göstergesidir. Şimdi AKP hükümetinin Kürdistan’da yerle bir edilen yakılıp yıkılan bir çok kent ve ilçede “inşa ve ihya” planını uygulamaya koyacağı söyleniyor. Sermayenin çıkarları doğrultusunda ortaya konulan bu plan savaş sırasında yıkılan yerleşim yerlerinin yeniden inşa edilmesini ve askeri karargah olarak kullanılan okul, hastahane vb yerlerin yeniden yapılandırılmasını içeriyor.

Tabi ki işin inşa kısmı başta inşaat tekelleri olmak üzere, enerji, sağlık, eğitim ayrıca bu bölgelerde kalıcı hale getirilecek “güvenlik” alanları üzerinden zaten savaşın en büyük rantını alan silah tekellerinin iştahını kabartıyor. Aslında kapitalizmin mekan ve yaşam alanlarını önce değersizleştirerek ardından sermaye alanlarına dönüştürmeside yaşanan kirli, savaşın bir ayağını oluşturmaktadır. Hükümet yetkilisi Numan Kurtulmuş açıklamasında “inşa” sürecinde TÜSİAD, MÜSİAD, TOBB, TESK, TESKOMB başta olmak üzere bölgede ki Kürt İş Adamı Derneklerinin aktif rol oynayacağını söyleyerek, tankların çatışmanın yaşandığı alanları yerle bir edercesine top atışına tutmasının bir sebebini de bize açıklamış oluyor. Bölgesel düzeyde politikaların birbiri ardında iflas etmesi, Suriye Kürdistanında yaşanan gelişmeleri IŞİD karşısında YPG ve YPJ’nin alanını genişletmesi ve daha bir dizi başka faktör de var. Ancak yaşanan savaşın sadece AKP çıkarı ile açıklanamayacağının en belirgin göstergesi de bu “inşa ve İhya” sürecidir.

Sermayenin savaştan elde edeceği rantı gizlemenin aracı olarak STK’lar yalanını, “Sivil” denilenin aslında sermaye güdümlü kuruluşlar olduğunu iyi biliyoruz. Peki Numan beye göre “Kürt halkının yaralarını sarmak, yaşanan kırılmaları onarmak” için bölgeye yollayacağı “İhya” ekibi kimlerden oluşuyor. Çocuk istismarından tutalım da, cihatçı çetelere yardım taşımaya kadar sermaye gericiliği ekseninde faaliyet yürüten kurumlar… Kimler yok ki bu listede;  İHH, Ensar Vakfı, ÖNDER, İlim Yayma Cemiyeti, Birlik Vakfı vb. Bu sermaye dini kuruluşlarının bırakalım Kürt halkının yaralarını sarmayı daha derin yaralar açacağı bir gerçektir. Numan Kurtulmuş özellikle Ramazan ayının önemine vurgu yaparak din sömürüsünün kaçırılmaz bir fırsat olduğunun altını çizmekte. Ramazan paketi, çocuklara bayramlık alınması ve bayram harçlığı verilmesi gibi bir dizi düşkünleştirici önlemle Kürt halkını satın alacaklarını mı sanıyorlar? Yaşanan son çatışmalarda 80 çocuğun yaşamını kaybettiği bir coğrafyada Kürt çocuklarına bayram harçlığı ve bayram kıyafeti vermek o çocukların büyüyünce bu yapılanları unutmasına yeter mi sizce? Korkunuz bu çocukların birgün hesap sorması.

Huylu huyundan vazgeçmiyor yakıp yıkma, yoksunlaştırma ve yoksullaştırma, yardımlara muhtaç ve kendine bağımlı hale getirme neomuhazakar popülizm politikası…

Ancak unutulan şu ki;  Kürt halkı dayanışma ruhu oldukça gelişmiş bir halktır.

Sermayenin savaş hala sürerken elini ovuşturması, karına kar katarak kendi birikimini artırmasının aracı haline gelen bir Kürt politikası, yansımasını Altan Tan gibi gericilerin muhafazakar Kürt partisi gibi söylemlerinde yansımasını bulabiliyor. Bir yandan sermaye Kürdistanı yeniden yapılandırırken bir yandan Kürt işçi ve emekçileri içerisinde gericiliğin güçlendirilmesi…

Kürt burjuvazisi’ninde iştahının kabardığı bir gerçektir. Şimdi çeşitli sermaye kesimleri arasında paylaşılacak bu kanlı ranttan pay alma hesapları yapıyorlar. Kürdistan’da neoliberal kapitalist yapılanma hız kazanacak gibi duruyor. Hem de Kürt işçilerinin kanı ve canları üzerinden. Bu yaşanan gelişmeler sınıfsal ayrımları daha da keskinleştirecektir. Bu durum her ulus iki ulustur denklemini daha da kuvvetlendirecektir.

aksam-gazetesi

 

page_pkknin-sehir-savasi-taktigi-ne-zaman-sona-erer_316810022

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*