Anasayfa » GÜNDEM » TSK Özel Kuvvetlerinden “büyük” komedi harekatı!

TSK Özel Kuvvetlerinden “büyük” komedi harekatı!

genelkurmay-karargahi-davutoglu-operasyon-mansetTürk devleti ve hükümeti, Suriye topraklarında yer alan Süleyman Şah türbesine 50 tank, bine yakın asker ve savaş jetleri ile sınır ötesi operasyon düzenledi. Sınır ötesi askeri harekatın, Mecliste muhalefete baskı ve şiddet kullanılarak dayatılan “İç Güvenlik” Yasa tasarısının gece baskınıyla çıkartılmasının aynı zamana denk getirilmesi dikkat çekti.

Sözkonusu türbenin IŞİD tehditi altında olduğu bahanesiyle yapılan askeri harekat, Kürt halkının IŞİD çetelerini püskürtmüş olduğu Kobane’den geçerek, gerçekleştirilebildi. Harekattan bir gün önce Suriye yönetimine bilgi verildiği, fakat yanıt beklenmeden uluslar arası anlaşmaların çiğnendiği belirtiliyor.

Harekat sırasında hiçbir savunma veya sıcak temasla karşılaşmayan TSK Özel Kuvvetlerinden bir askerin “kafasına tank kapağı düşerek” ölmesi, sözde baskın operasyon yapmaya çalışırkenki paniğinin, gerçekte YPG birliklerinin desteği, koruması ve rehberliğinde yapılabilen harekat olarak bir “medya operasyonu”ndan ibaret olduğunu gösterdi!

TSK harekatı, türbeyi IŞİD’den kurtarmak bir yana, asıl IŞİD çetelerini gerileterek oraya doğru ilerleyen YPG güçleri tarafından kurtarılmasını engellemek için yapılmış görünüyor. Buna karşılık, AKP ve burjuva medyasının tüm sözde kahramanlık hezeyanlarına karşın, TSK birliklerinin, daha önce bölgenin büyük bir bölümünü IŞİD çetelerinden temizlemiş YPG birlik ve araçlarının desteği ve korumasında türbeye ancak gidebildiklerini, YPG tarafından açıklandı.

TSK Özel Harekat Kuvvetleri, Süleyman Şah türbelerindeki kemikleri kazıp aldı ve türbeyi koruyan 20 kadar komando er ve subayını da kuyruğunu kıstırarak geri çekmenin ardından, türbeyi bombalayarak imha ederek, tam da IŞİD’in uzun süredir istediği ve yapacağını söylediğini kendisi yapmış oldu. TSK, ardından Kürt Kobane Kantonuna bağlı Eşme köyünü işgal etti ve buraya en provokatif biçimde Türk bayrağı dikti! Bu da Kobane direnişi ve zaferine karşı hazımsızlığının ve onu şovenist hezeyanlarla perdeleme çabasının bir ifadesi. Böylece türbeyi yıkıp İŞID’e öpücük gönderirken, Kürt köyüne provokatif Türk bayrağıyla, Kobane-Rojova’ya düşmanlığını, askeri gözdağı ve işgal bahanesini dikmiş oldu!

Kobane Kantonu sınırlarına dahil olmayan, Suriye toprakları sınırları içinde kalan Türk toprak parçası sayılan türbeyi yıkarken, Kobane Kantonuna bağlı bir Kürt köyüne Türk bayrağı dikme hezeyanının başka hiçbir açıklaması yoktur.

TSK askeri harekatının, aynı zamanda Suriye Esad rejiminin Halep kuşatması ve ilerlemesi karşısında sıkışan dinci çetelere MİT’in verdiği bilinen desteğin yeni bir örneği olduğu belirtiliyor. Halep gibi önemli bir şehrin Esad rejimi tarafından geri alınmasının AKP-MİT’in desteklediği dinci çetelerin Irak-Suriye hattındaki hareket olanağını çok daraltacağını bilen kendi çıkarları nezdinde “Kobane’nin düşmesi”nin ardından “Halep’in de düşmesi”nden korkan TSK-MİT-AKP, Halep’e doğru bir lojistik destek hattı organize etmeye çabalıyor. Ancak yapmak istediği eğer buysa, bunu bile YPG’nin denetim ve korumasında yapabilerek gülünç duruma düşüyor!

Sınır ötesi askeri güç kullanımı ve “İç Güvenlik Yasası” arasındaki bağ, iç ve dış politika arasındaki bağ kadar, bu çürümüş rejimin düştüğü durumu da çok net bir biçimde gösteriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*