Anasayfa » BASINDAN » Trans kadın Diren Coşkun 21 gündür ölüm orucunda

Trans kadın Diren Coşkun 21 gündür ölüm orucunda

Tekirdağ 2 No’lu Hapishanesi’nde tutulan  Diren Coşkun, cezaevindeki hak ihlallerinin son bulması, ameliyat ve tedavi hakkının iadesi için tam 21 gündür ölüm orucunda.

Keskesor aktivisti olan Diren Coşkun, 2017 yılının Ağustos ayında ”örgüt propagandası” yaptığı gerekçesi ile tutuklanmıştı.

Diren Coşkun’u hapishanede ziyaret eden  İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Demokratik Kadın Hareketi Sözcüsü Kıvılcım Arat, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda izlenimlerini aktararak, destek çağrısı yaptı.  Kıvılcım Arat, Diren Coşkun’un dışarıda sesi olmak ve onunla dayanışmak için 6 Şubat’da ölüm orucuna başladığını duyurmuştu.

Kıvılcım Arat’ın Twttir paylaşımı:

“Görüş bitti. Diren’in,destek olan,güç veren,dayanışan herkese çok selamı var. Kilo kaybı var. Sadece su ve küp şeker alıyor. Vitamin takviyesi alamıyor. Halsizlik ve yorgunluk hissediyor. Ölüm orucuna başladığı için infaz kurumu idaresince açılan soruşturma kapsamında “3 ay faaliyete katılmama” cezası aldığını söyledi. İnfaz hakimliğine itiraz etmekle birlikte zaten hiç bir faaliyete erkek cezaevinde olmalarından dolayı katılmadığını söyledi. Geçtiğimiz hafta hücreye gelen gardiyanlar tarafından sert bir biçimde darp edilmiş. ‘Kırma hareketi’ olarak bilinen kolu bel bölgesinden geriye doğru çevirme işkencesine maruz bırakıldığı için hala ciddi anlamda ağrıları mevcut. İşkence sonrası odaya gelen psikologa söylemesine rağmen işkenceci gardiyan hakkında herhangi bir tutanak tutulmamış. Tutanak talebinin reddedilmesi üzerine infaz hekimliğine kapalı zarf yöntemi ile durumu bildirdiğini söyledi. Süreç içinde onursuz aramaya maruz bırakıldığını, göğüs ve kalçalarının aranma bahanesi ile okşandığını söyledi. Bu cinsel saldırılara yönelik ciddi tepkileri mevcut. Ruh sağlığını ciddi biçimde bozduğunu söylüyor. Özellikle kamuoyu ile paylaşmamı istediği bir şey var. Cümleyi olduğu gibi aktarıyorum; ‘Tekirdağ 2 Nolu’da taciz, tecrit ve işkence var!’ Gardiyanların saldırısından sonra içlerinden biri kendisine “istediğin hiç bir şey olmayacak. Cehenneme kadar yolun var! Öl, geber!” diyerek bağırmış. Cinsiyet değişikliği için açtığı dava hakkında “görevsizlik” kararı verilerek kapatılmış. Başladığı ölüm orucu eylemini sonuna kadar götüreceğini, bunun insanlık onuruyla ilintili olduğunu, yaşadıklarının evrensel hukuk ilkeleri ile bağdaşmadığını söylüyor.”

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*