Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » TPE işçileri eylemde

TPE işçileri eylemde

Türk Patent Enstitüsü’nde 10 yılı aşkın süredir çeşitli taşeron şirketlerde çalıştırılan 110 işçinin iş sözleşmesi yarın itibariyle sona erecek. Böylece işsiz kalacak olan işçiler, bu gidişe “dur” demek için bir yandan işe iade davası açarken, kendilerinin yerine 4-B’li sözleşmeli personel alımına karşı yürütmeyi durdurma talebiyle dava açtı.

İşçiler, yarın da DİSK Ankara Kadın Komisyonu, Sosyal-İş Sendikası, Türk Patent Enstitüsü işçileri ve kitle örgütleriyle birlikte enstitü önünde eylem yapacak.

1999 yılından 2009 yılına kadar enstitüde “temizlik ve kat hizmetleri”, 2009 yılından bu yana ise “bilgisayar hizmetlerine ait veri girişi hizmetleri” taşeron firmalara veriliyor.

Yıllarca “temizlik” işçisi olarak gösterilen işçiler, Enstitü’de her türlü büro hizmetlerini yerine getirdi.

Ancak, bu taşeron şirketlerle yapılan sözleşmeler, yarın sona eriyor ve Türk Patent Enstitüsü, sözleşmeleri yenilemiyor.

Türk Patent Enstitüsü’nde taşeron olarak çalışan işçiler, 2010 yılı Ekim ayından itibaren Sosyal-İş Sendikası’nda örgütlenmeye başlamıştı. İşçilerin yarısından fazlasını üye kaydeden sendika, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na çoğunluk tespiti için başvuruda bulunmuştu.

Bunun ardından enstitü, 2011 yılı Mart ayından sonra taşeron ihalesini yenilemeyeceğini açıklarken, taşeron şirket de 110 işçinin iş akdinin Mart ayının 8’i itibariyle sona ereceğini bildirmişti.

İş akitleri feshedilen işçiler için Sosyal-İş Sendikası, taşeron uygulamasının hukuka aykırı olduğunun tespit edilmesi ve işçilerin asıl ve gerçek işveren olan Türk Patent Enstitüsü’ne işe iade edilmesi talebiyle dava açmıştı. Ayrıca 115 sözleşmeli personel alımına ilişkin ‘yürütmeyi durdurma’ istemiyle iptal davası da açılmıştı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*