Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Toros Tarım işçilerinden TEKEL’e selam!
Adana'dan Devrimci Proletarya okurları 4 Şubat grevinin ardından 4 Şubat'ta Tekel işçilerine destek için iş bırakan Toros Tarım işçileriyle süreci değerlendirdiler. "Bu iş bırakma eylemi bizi pek tatmin etmedi." diyen işçilerle konuştular. Toros Tarım işletmesinde 1000'e yakın işçi çalışıyor ancak sadece 109 işçi sendikalı. İşçiler bir gün öncesinden iş bırakma eylemini[...]

Toros Tarım işçilerinden TEKEL’e selam!

Adana’dan Devrimci Proletarya okurları 4 Şubat grevinin ardından Toros Tarım işçileriyle süreci değerlendirdiler.

6 Şubat Cumartesi günü Toros Tarım işçileriyle birlikteydik. İşçilerle birlikte 4 Şubat eylemlerini değerlendirdik. 4 Şubat’ta Petrol-İş Sendikası’nda örgütlü 109 işçi iş bırakarak TEKEL işçilerine destek vermişlerdi.

Toros Tarım işletmesinde 1000’e yakın işçi çalışıyor ancak sadece 109 işçi sendikalı. İşçiler bir gün öncesinden iş bırakma eylemini Ceyhan merkezine taşıyarak Ceyhan halkının da TEKEL direnişine desteğini sağlamak istemişler. Hatta basın açıklmalarını bile hazırlamışlar. Yine Eğitim-Sen Ceyhan Şubesi de işçilere gelerek bu eylemi birlikte örmek istediklerini belirtmiş ancak bu mümkün olmamış. İşçiler eylemi sadece iş bırakarak geçiştirmek istemeseler de sendika bürokrasisinin etkisinde kalmışlar.

Toros Tarım işçisi Nedim Sökmen “İşin doğrusu bu iş bırakma eylemi beni pek tatmin etmedi. Biz sadece iş başı yapmamış olduk. Bunu ne Ceyhan halkıyla paylaştık ne de kamuoyuna duyurabildik. Oysa tam da şimdi TEKEL işçileri için en küçük destek önemli iken bizim sesimizin TEKEL işçilerine ulaşmadığını düşünüyorum. Bizim geçen yıl Nisan ayında yaptığımız 33 günlük grevimiz sadece para değil özelleştirmeye karşı bir grevdi.
Şimdi TEKEL işçilerinin önünde 20 gün kaldı. Bu süre içinde Petrol-İş olarak ve biz işiler olarak mutlaka bir şeyler yapmalıyız. Diğer sendikalarla acilen iletişime gecip önümüzdeki süreci çok iyi değerlendirmemiz gerek.”
diye konuşuyor.

Petrol-İş bir süredir “Sendikalı Ol” kampanyası sürdüyor. Pilot bölge olarak da işçinin yoğun olduğu Düzce ve Gebze bölgeleri seçilmiş. Oyunculardan Halil Ergün ve Meral Okay sendikalı ol reklamında oynuyorlar. Uluslararası sermaye arenasında BM normlarına göre artık ihraç yapan firmaların patronları tüm işçilerini sendikalı yapmak zorunda olacağa günlere geliyoruz. Tam da bu düzlemde Petrol-İş Sendikası’nın böyle bir kampanya başlatması anlamlı!

Petrol-İş’in son dönemdeki “Sendikalı Ol” kampanyasını nasıl değerlendirdiğini soruyoruz. Toros tarımda 1000’e yakın işçi sendikasız. “Önce gelsin buradaki işçileri örgütlesin” diyor işçiler.

İşçilerle yaptığımız sohbet esnasında 4-C hakkında fazla bilgi sahibi olmadıklarını söylüyorlar. Biz de bunun üzerine EED ve Üreti-Yorum tarafından hazırlanan TEKEL bültenini çıkarıp veriyoruz. Bu durum bize bir gerçeği daha gösteriyor. Sendikalar işçileri 4-C hakkında yeterince bilgilendirmiyor. Burada günah keçisi sadece sendikalar değil, bizlere de çok iş düşüyor.

Ayrılmadan önce işçiler ile Pazartesi itibari ile TEKEL direnişi ile ilgili bir şeyler yapılması konusunda fikir birliğine varıyoruz.

Devrimci Proletarya / Adana

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*