Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Torba Yasa’ya karşı meşaleli yürüyüş

Torba Yasa’ya karşı meşaleli yürüyüş

Haklarımızın, geleceğimizin Torba Yasa’ya atılıp yok edilmesine seyirci kalmayacağız. 26 Ocak Çarşamba günü meşalelerimizle yürüyüp ortak mücadeleyi yükselteceğiz!

26 Ocak Çarşamba günü saat 18.30’da Galatasaray Lisesi önünde buluşularak buradan Taksim Tramvay durağına meşaleler ile yürünecek. Devrimci Proletarya da yürüyüşte yer alacak.

“Güvenli gelecek için birleşik mücadele”

İstanbul emek-meslek örgütlerinin çağrısı ile “Torbayı ayıklayalım, Kuralsızlığın/güvencesizliğin meşrulaştırıldığı, esnekleştirmenin yasalaştırıldığı Torba Yasa’ya hayır diyerek, birleşik mücadeleyi örgütleyelim” başlığı ile yapılan çağrı sonucu 200‘ün üzerinde emek-meslek örgütü, sol-sosyalist siyasi parti, kitle örgütü, demokratik platformlar ve dernek temsilcisi ve aktivistinin katılımı ile süreç değerlendirilmiş ve aşağıdaki kararlar alınmıştır:

1. Torba Yasa’yla gündeme getirilen yoksullara, gençlere, işsizlere, işçilere, kamu emekçilerine, ev kadınlarına hatta ninelere, çocuklara yani toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan emekçilere yönelik sistemli ve tek merkezden yönetilen/yöneltilen saldırılar karşısında en geniş toplumsal muhalefeti örgütleyen birleşik mücadele vazgeçilmezdir.

2. Emek-meslek örgütlerinin sekretaryası ve koordinasyonunda bir mücadele yürütülmelidir.

3. Torba Yasa’da emekçiler aleyhine olan düzenlemelerle ilgili bir sayfalık bir bildiri hazırlanması,

4. Kamuoyu oluşturmaya ve vatandaşı, çalışanları bilgilendirmeye yönelik etkinlikler düzenlenmesi,(Bildiri, broşür, basın açıklamaları, TV-radyo programları vb.)

5. Genel grev-genel direniş perspektifi ile işçi ve memur sendikalarını mücadeleye çağıran görüşlerin ilgili çevrelere iletilmesi,

6. Torba Yasa Meclis’e gelmeden önce İstanbul Kadıköy’de kitlesel bir etkinlik yapılması,

7. “Güvenli gelecek için birleşik mücadele” şiarı ile bir araya gelen bileşenlerin mücadele kararlılığının ve taleplerinin kamuoyu ile paylaşılacağı ilk etkinlik olarak; 26 Ocak 2011 Çarşamba, saat 18:30 Taksim’de kitlesel bir basın açıklaması yapılması katılanların öneri ve görüşleri ile kararlaştırılmıştır.

DİSK İstanbul Merkez Temsilciliği, TÜRK-İŞ İstanbul Şubeler Platformu, İMOK (İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu), TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Diş hekimleri Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, İstanbul Barosu, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*