Anasayfa » BASINDAN » TOFAŞ’ta son durum: Fabrika çalışıyor ama size gösteremeyiz

TOFAŞ’ta son durum: Fabrika çalışıyor ama size gösteremeyiz

TOFAŞ, bu sabah üretime başlandığını duyurdu, ancak dışarıda eylemde olan işçiler, fabrikaya girenlerin beyaz yakalılar, taşeron işçiler ve Türk Metal’den istifa etmemiş az sayıda faal işçi olduğunu söyleyerek bu bilgiyi yalanladı. Biz de durumu aydınlatmak için fabrika içine girerek ‘yerinde’ tespit yapmak istedik.

TOFAŞ, Bursa fabrikasında bu sabah 6.45’te üretime başlandığını bin 700 işçinin içerde çalıştığını açıkladı.
Ancak dışarıdaki işçiler içeri girenlerin, Türk Metal’den istifa etmemiş 150-200 kadar işçiyle mühendisler ve diğer ‘beyaz yakalılar’ olduğu konusunda ısrarcı. Fabrika binasına girenler arasında taşeron işlere bakan işçilerin de olduğunu söylüyorlar.
Durumu aydınlatmak için fabrika içine girerek ‘yerinde’ tespit etmek istedik. Fabrika güvenliğinden geçip Danışma’ya geldiğimizde isteğimizi anlattık. Görevli hanımefendi güvenlik amirini arayıp durumu iletti.
Amir telefona bizi istedi. Ona da meramımızı açıkladık.
Tekrar hanımefendiyi istedi telefona, verdik.
Sonra bir kaç kez insan kaynaklarından, üretim direktörlüğünden hanımefendiler ve beyefendiler arandı:
– Hani biz üretime başladık ya, beyefendi dışarıda başlanmadı diye duymuş. O yüzden bir yetkiliyle görüşüp üretimi yerinde görmek istiyor.
Ancak her görüşmeden sonra bizimle ilgilenen danışma görevlimiz umutsuz bir ifadeyle kapattı telefonu. Sonunda bütün görüşmeler için toplu bir açıklama geldi:
– Şimdi üretim başladığı için tüm CEO’lar da burada. Herkes de toplantıda… O yüzden şimdi size yardımcı olamıyoruz. Ama TOFAŞ’ın telefonundan daha sonra tekrar sorabilirsiniz.
– TOFAŞ’ın telefonu mu? TOFAŞ’ın fabrikası değil mi burası?
– Yani bilgi alabilirsiniz o telefondan. Ama zaten bütün gelişmeler hızla duyuruluyormuş…
Sonra ‘TOFAŞ’ın telefonunu’ yazıp veriyor.
TOFAŞ Bursa fabrikası önünde oturuyoruz. Yanımızda Cuma namazına hazırlanan TOFAŞ işçileri, karşımızda, ‘ürettiği’ açıklanan ama bunu duyurmak için kapısına gelen gazeteciye ‘yardımcı olamayan’ TOFAŞ fabrikası, elimizde bir kağıda yazılı telefon numarası…

BARIŞ AVŞAR -Radikal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*