Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Tofaş’ta anlaşmayı işçiler isteksizce kabul etti (güncellendi)

Tofaş’ta anlaşmayı işçiler isteksizce kabul etti (güncellendi)

Metal işçilerinin direnişi Tofaş ve Renault’da bu gece işçi temsilcileri ile büyük patronlar arasındaki görüşmeler ile yeni bir noktaya geldi.

MESS’in büyük patronu Koç, direnişin zayıf karnı olarak gördüğü Tofaş’ta işçilere büyük operasyon tezgahlamaya kalkıştı.

Önce işçilere bugün 16.30’a kadar işbaşı yapmazlarsa tazminatsız işten atma bildiriminde bulundu. Yoğun baskı altında tutulan işçilerden, taşeronlar ve işçi olarak çalıştırılan beyaz yakalılarla birlikte 300 kadar işçinin işbaşı yapması Tofaş’ta bir burukluk yaratsa da, işçiler kararlılıkla direnişi sürdürdü ve çözülmeyi durdurdu.

Akşam saatlerinde işçi temsilcileri ile Tofaş yönetimi arasındaki görüşmenin ilk turunda, işçilerin işten atılma olmayacak ve sendika konusundaki tercih ve kararına müdahale edilmemesi yolundaki istekleri kabul edilerek, işçilerde kolay zafer beklentisi yaratıldı. Masaya işçilerin fesih bildirgesi şantajı ile oturan Tofaş patronunun asıl derdi ise, işçilerin saat ücretine en az 2 liralık zam istemini bloke edip atlatmaktı.

Nitekim gece saatlerindeki görüşmenin 2. turundan temsilciler çıkıp patron teklifini bekleyen binlerce işçinin kararına sunmadan, bizzat Tofaş yönetimi havai fişekler patlatıp davul zurna çaldırarak, büyük zafer havası yaratarak işçileri oldu bittiye getirmeye çalıştı.

İşçiler önce heyecanla kazanım sevincine girerken, temsilcilerin patron teklifini açıklamasıyla soğuk bir duş yaşadılar. Patronun son teklifi, bir kezlik bin liralık “ikramiye”den ibaretti. Sonra ta Ramazan ayında bir “iyileştirme” yapılması ihtimali de olacaktı.

Yoğun patron ve devlet baskısı altında bulunan, belki henüz küçük bir azınlık da olsa işbaşı yapanların olmasıyla da moralleri bozulan temsilciler, işçilere patron teklifini kabul etme telkininde bulunsa da, toplanan Tofaş işçileri, bu sadaka skandalına büyük tepki gösterdi. Tofaş işçileri saat ücretine anlamlı bir zam beklerken, bin liralık sadakayı ıslıklar ve yuhlamalarla protesto etti.

Anlaşma şöyle:
1- Bu süreçte eylemlere katılan hiçbir işçi işten çıkartılmayacak!
2- Türk Metal Tofaş’tan gidecek! İşçiler kısa sürede fabrikada sandık kurup kendi temsilcilerini kendileri belirleyecek!
3- Ücretler konusunda; Pazartesi işbaşı yapılınca tüm işçilere bir kezlik bin lira prim verilecek. Ne yazık ki 3 yıllık sözleşmenin 2 yıla çekilmesi istemler arasında olmadığından 2007 yılına kadar patronun vaatettiği yılda iki ek prim ödemesi, aylara bölündüğünde aylık ücretlere 200 lira civarında kısmi bir “iyileştirme” anlamına geliyor.  Bu da işçilerin 6 lira saat ücretine 2 lira zam, ya da aylık 1400 lira civarındaki ücretlere 500 lira zammın çok gerisinde, bir dizi belirsizliği de içeriyor.

İşçiler durumu yoğun olarak tartışıp, Renault’daki görüşmeyi beklemesini isteyenler olsa da, genel eğilim anlaşmayı kabul edip Pazartesi işbaşı yapmak yönünde çıktı. Tofaş’ta Türk Metal tabelasının resmen indirildi. Patronların bu konuda ayak oyunları sürecek olsa da işçilerin kendi temsilcilerini patronlardan bağımsız olarak kendilerinin seçme iradesi ve bunun patron tarafından kayıtsız koşulsuz muhatap alınmasının hayata geçirilmesi de mücadeleyi gerektirecek. Ücret maddesi ise işçileri hiçbir biçimde tatmin etmedi. Primlerin ne kadar, ne zaman ödeneceğinin belirsizliği, bu konuda artçı gerilimin süreceğini de gösteriyor. Tofaş işçilerinin önünde yeni bir sendikal örgütlülüğün nasıl gerçekleştirileceği sorunu da duruyor. Kısmi kazanımlar ve belirsizliklerle dolu “anlaşma” her koşulda bozulan güç dengesiyle yeni mücadeleleri zorunlu kılacak.

Başta Renault’da olmak üzere çok sayıda fabrikada fiili mücadele koşulları devam ettiği gibi, Tofaş’ta da aslında mücadele bitmiş değil. Koç-MESS, bunu Renault’da yapamasalar bile, diğer fabrikaları Tofaş’ın da gerisine itmeye çalışacak. Geçici “anlaşmalar”ın sağlanmış göründüğü fabrikalarda yediği çiziği telafi edip işçilerin asıl kazanımı olan taban inisiyatifi, öz örgütlenme ve kolektif tutum dinamiklerini kırmak için binbir türlü hile ve saldırıya devam edecektir. Tofaş işçisinin ise zayıf karın olmaktan çıkarak, taban örgütlülüğünü güçlendirmesi, kısmi kazanımlarını ileriye taşıyabilmesi gerekiyor. “Uzlaşma” görünümünün iç yüzü, hem çözülmeden devreden sorunlar hem yeni uzlaşmazlıklar olarak çok geçmeden ortaya çıkacaktır. Güç dengelerinin sarsıldığı yerde, yeni çatışmalar kaçınılmazdır.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Mako işçileri de Tofaş’taki anlaşmaya imza attılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*