Home » GÜNDEM » Tofaş’ta direniş artarak sürüyor…

Tofaş’ta direniş artarak sürüyor…

Renault işçilerinin kendi öz örgütlülüğüyle üretimi durdurması ardından Türk Metal çetesi imajına güçlü bir çizik attı. İstifa ve direniş dalgası Türk Metal Mess işbirliğindeki tetikçi ve saldırganların her türlü engellemelerine rağmen büyüdü. Bursa’da diğer büyük diğer fabrikalarda Çoşkunöz ve Tofaş’ta da binlerce işçi üretimi durdurma eylemine devam ediyor.

Tofaş fabrikası önünde işçi ve ailelerin çadırlar kurarak bekeleyişi sürerken, diğer Makko, Çoşkunöz gibi fabrikalardan destek geliyor. Kendi arabasıyla katılan, hatta konvoy oluşturarak Tofaş önüne gelen işçiler muazzam bir sınıf dayanışması örneği gösterdi.

zAajyO

Fabrikada bir vardiya yaklaşık (800-900) işçi içerde bekliyor, işçiler ve diğer dost kurumların su ve gıda yardımıyla içerde dışarda direnişi sürdürebiliyor. İşçiler ara ara sloganlarla “ölmek var dönmek yok”,  “yaşasın işçi dayanışması” sloganları atıyor. Destek ihtiyacı var ve bir belirsizlik hakim. Fabrikalarda telefonlara gelen mesajlara göre bir süre verilmeden tatil edilmiş vaziyette. Ağızlarda Pazartesi ve Çarşamba’ya kadar diye bir süre dolanıyor.

İşçiler Tofaş’ta yeni araba projeleri aldıklarını, Tofaş’ın devletten teşvik ödeneği aldığını ve böyle bir kritik süreçte KOÇ patronunun “ben çalışan işçi değil, işçi çalıştıranı severim” sözünü hatırlatan Tofaş işçisi  “eee koy hadi, gel çalıştıranın yapsın” bu işi diyor.

Muazzam bir dayanışma ve mücadele örneği, Türk Metal’den kurtulmanın kararlılığı işçilerde sevinç iyi bir özgüven, heyecan ve morel yaratmış durumda. Eğer işçilerin direnişi Türk Metal’in ve devletin entrikalarınla kırılırsa, işçiler bu ileri atılımın öncülerinin işten atılacağını da biliyor.

Bu anlamda MESS’e geri adım attırmanın, temel olarak ücretlerin iyileştirilmesi, BOSH işçilerinle aynı zamı almak isteyen işçiler aslında tek talepleri bu değil, aynı zamanda yıllardır kendisine talimat veren ve sırtından geçinen sendikal çeteleri püskürtmek, yolunu açmak.

Şimdi sendikal çetelerden kurtulmanın, işten atılmaların yasaklanması başlı başına emeğin korunması mücadelesi olarak ilk girişimi yarattık, bağmsız örgütlenme, işçi demokrasisi ve denetiminin ihtiyacı ve nüveleri daha çok gerekli ve oluşuyor. İşçi komite ve meclislerinin güçlendirilmesi ihtiyacı var.

Direnişteki fabrikalarlara destek ve dayanışmaya, sınıf mücadelesini büyütmeye!

Fabrika önünden aktarmaya devam edeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*