Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » TOFAŞ’ 1000 işçi işten atıldı

TOFAŞ’ 1000 işçi işten atıldı

Türkiye’nin en önemli otomobil firmalarından TOFAŞ 2012 yılında aldığı siparişlerin azaldığı gerekçesi ile 1000 sözleşmeli işçiyi işten çıkardı. Türk Metal Sendikası, yaptığı açıklamalar ile ihanetçi tutumunu bir kez daha ortaya koydu.

TOFAŞ’tan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, 2012 yılında Avrupa ihraç pazarlarında görülen zayıf talebin 2013 yılında da devam etmesinin beklenmesi nedeniyle, şirketin 7 Ocak 2013 tarihinden itibaren üretimde 2 vardiya düzenine geçeceğini duyurmasından sonra, çıkartılan işci sayısında konusunda net bilgi verildi. TOFAŞ tarafından yapılan açıklamada şunlar söyleniyor:
“Geçici süreli sözleşme ile görev yapan 800 çalışanımızın 31 Aralık 2012 tarihi itibariyle sonlanan sözleşmeleri yenilenmemiştir. İlerleyen dönemde talepteki artışa bağlı olarak yeni istihdam söz konusu olduğunda bu çalışanlarımıza öncelik verilecektir.”

TÜRK METAL: 1000 İŞÇİ ÇIKARDILAR
TOFAŞ’tan yapılan açıklamada sözleşmesi yenilenmeyen işçi sayısının 800 olduğu İfade edilirken, konuyla ilgili açıklama yapan Türk Metal Sendikası 3 No’lu Şube Başkanı Zafer Öztürk, TOFAŞ’ın 1000 sözleşmeli işçiyi işten çıkardığını ifade etti. Öztürk, 2011 yılında siparişlerin artması üzerine fabrikaya yaklaşık bin sözleşmeli eleman alındığını belirtti. Geçen yıl siparişlerde düşüş yaşandığını açıklayan Öztürk, sözleşmeli işçi çıkışının da bundan kaynaklandığını ifade etti.

İŞTEN ÇIKARMA KARARINI AÇIKLARKEN ORTAYA ÇIKAN GERÇEK

Zafer Öztürk şöyle konuştu: “2013 yılında Fransa, İtalya, Yunanistan bölgesinden yıllık 50 bin araba kaybettik. Bu yıl için 230 bin araç siparişimiz var. Siparişler düştüğü için çıkarmalar oldu. Sözleşmeli alınan ve askerlik yapmayanlar çıkarıldı. Bugün sözleşmelilere telefon edilmeye başlandı. Telefonda sözleşmelerinin uzatılmayacağı tebliğ edildi. 7 Ocak’tan itibaren 2’li vardiyaya döneceğiz. Haftanın 5 günü 9 saat 2’li vardiya olarak çalışacağız. 2013 yılı böyle geçecek. İlerleyen günlerde siparişler olursa çıkarılanlar tekrar işe döndürülecek.”

Türk Metal Yöneticisi Öztürk’ün çıkarılanların sözleşmeli olduğunu özellikle vurgulaması dikkat çekerken, işten atılan işçi sayısı da TOFAŞ’ta çalışanların önemli bir bölümünün sözleşmeli ve güvencesiz olduğunu ortaya çıkardı. Oysa MESS’le imzalanan Grup Toplu İş Sözleşmesinde, ‘belirsiz süreli işlerde belirli süreli işçinin çalıştırılamayacağı’ bunun ancak ekonomik zorunluluklarla yapılabileceği düzenlenmiş durumda.

Buradaki ekonomik zorluklar yoğun siparişler nedeniyle işin yetişmesinde yaşanan zorluklar, ancak yapılan açıklamadan da anlaşılacağı üzere 3 vardiyadan en az 1’inin sözleşmeli işçilerden oluştuğu ortaya çıkıyor ve bu durum Türk Metal sendikasının altına imza attığı sözleşmenin patronların çıkarları doğrultusunda ve işçilerin aleyhine olarak esnetildiğini gösteriyor. Böylece TOFAŞ ve diğer pek çok metal firması, ekonomik zorunluluk gerekçesi çalışanların giderek daha büyük bir bölümünü güvencesiz-sözleşmeli hale getirmek için dayanak haline getiriyor.

TOFAŞ’ta bir süre önce de izinler gündeme gelmiş, izine gönderilen işçilerin ücretlerinde kesinti yapılmıştı. Yeni yıla girilirken işçileri 8 gün tatile gönderen TOFAŞ yöneticilerinin, bir süredir fabrika içerisinde vardiya sayısının ikiye düşeceği söylentisini yaydığı öğrenildi.

MESS grup sözleşmelerinde 40 bin çalışanı olan Koç Grubunun, toplusözleşme görüşmelerinde işçilerin artan taleplerini bastırmak için hem işçi çıkartma yoluna hem de kriz söylemlerine başladığı ifade ediliyordu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*