Anasayfa » GÜNDEM » TMMOB ve BTS’den Marmaray’a ilişkin açıklama

TMMOB ve BTS’den Marmaray’a ilişkin açıklama

29 Ekim’de açılacak ve Asya ile Avrupa’yı denizin altından birbirine bağlayacak Marmaray Projesi için bitirilmeden açılacağı ve risk taşıdığı tartışmaları devam ederken TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ve Birleşik Taşımacılık Sendikası bugün konuya dair ortak bir açıklama yaptı. Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde yapılan basın toplantısında Marmaray’ın taşıdığı riskler konusunda bilgiler verildi.

Basın açıklamasında;

“Hükümetin Marmaray açılışını bir şova dönüştürmesi ise tam bir aymazlık örneğidir. Yarın Başbakan R.Tayyip Erdoğan tarafından açılacak olan “Asrın Projesi” diye sunulan Marmaray`da gerekli kontrol ve kumanda sistemleri oluşturulmadığından faciaya davetiye çıkartılmaktadır. Bu konuda hükümet ya da bakanlık tatmin edici bir açıklama yapmamıştır. Tek açıklamayı bir bürokrat yapmış, o da tüm iddiaları reddetmiş, her şeyin güllük gülistanlık olduğunu yazmıştır.

22 Temmuz 2004 günü Sakarya`nın Pamukova ilçesinde meydana gelen hızlandırılmış tren kazası öncesinde de şov yapanlar yine aynı şeyi, aynı anlayışla, aynı şekilde yapıyorlar. Hiç ders almadan… ” ifadelerine yer verildi.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz projede henüz emniyet vagonlarının ve elektrik güvenlik sistemlerinin olmadığını söyleyerek esnek bağlantıyla birbirine geçirilmiş tüplerde herhangi bir yırtılma söz konusu olduğu durumda tüpün içinin su dolduracağını ve bunun bir faciaya dönüşeceğini belirtti.

Birleşik Taşımacılık Sendikası İstanbul 1. Nolu Şube Yönetim Kurulu üyesi Ersin Albuz tünelin ve teknik çalışmaların henüz bitmediğini söyledi. Bitmeyen tünelin hükümetin “Ben yaptım, oldu” tavrıyla açıldığını belirten Albuz, sistemi kontrol edecek bir kumanda masasının da olmadığını sözlerine ekledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*