Anasayfa » ÜRETİYORUM » Tiyatroma Dokunma!

Tiyatroma Dokunma!

İBBŞT’nin yönetimini sanatçılardan alınıp belediye bürokratlarına devreden yeni yönetmelik karşısında, başta Genel Sanat Yönetmeni Ayşe Nil Şamlıoğlu olmak üzere yönetimin önemli adları istifa ettiler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
’nın (İBBŞT) genel sanat yönetmeninin yetkilerini belediye genel sekreter yardımcısına devreden yeni yönetmeliğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden geçmesi üzerine İBBŞT’de pek çok yetkili isim istifa etti.

Bir süredir “müstehcen oyunlar” sahnelemekle suçlanarak karalama kampanyasına maruz kalan İBBŞT’nin yönetmeliği bu karalama kampanyasının ardından değişti.

Bu yönetmelikteki en önemli nokta ise bugüne kadar kurumun genel sanat yönetmeninin başkanlık ettiği, kurumu temsil eden sanatçıların çoğunlukta olduğu bir yönetim kurulu tarafından yönetilirken, şimdiki yönetmelikle yönetim kuruluna genel sanat yönetmeni yerine belediye genel sekreter yardımcısı başkanlık edecek olması.

Bu da tüm sanatsal kararların belediye bürokratlarının çoğunlukta olacağı yeni bir yönetim kurulu tarafından verilmesi anlamına geliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yönetmeliğini protesto eden onlarca tiyatro sanatçısı, İstiklal Caddesi‘ndeki Galatasaray Lisesi önünde toplandı.


Sanatçılar ellerindeki “Muhafazakar Sanat”, “Şehir Tiyatroları Yok Edilemez”, “Korkuya Karşı Özgür Tiyatro” dövizlerle protesto gösterisine destek verdi. Aralarında Halil Ergün, Tarık Akan, Bülent Kayabaş, Ayşe Nil Şamlıoğlu, Erkan Can, Mehmet Ali Alabora, Mustafa Alabora, Rutkay Aziz, Fırat Tanış, Perihan Savaş ve onlarca sanatçının yanında tiyatro emekçisi ışıkçılar, kostümcüler, kameremanlar ve tiyatro seven binlerce insan katıldı.

Grup adına basın açıklamasını tiyatro sanatçısı Engin Alkan yaptı. Alkan,”Herşeyin farkındayız. 1914’ten beri ehil ellerde olan İstanbul Şehir Tiyatrosu göz göre göre ehlileştirilmeye çalışılıyor. Dünyada herhalde ilk kez bir tiyatro, tiyatro insanlarından arındırılıyor. Sanatın içinden sanatçı kovuluyor. Tüm bunlar sanatı ve sanatçıyı hizaya sokma ve halkın gözünden küçük düşürme gayretleridir. Gerçekleri eğip bükerek hiçkimse sanatçı ve sanatçıyla halkın arasına nifak sokamaz. Hedefin ne olduğunu görüyoruz. Özgür düşünceden korkmayan herkes görüyor. Çok sesliliği tek bir notaya dönüştürecek olan muhafazakar sanat gibi söylemler demokratiktirleşme diye sunuluyor. Sanatsal yaratı, siyasi iradeye teslim edliyor. Oysa sanat ve demokrasi hiçbir siyasi iradenin faydacı beklentilerine göre yeniden tarif edilemez. Seçilmişlerin asıl görevi sanata asıl ihtiyacı olan özgür ortamı sağlayacak alt yapı oluşturmaktır ” dedi.

Eyleme yaklaşık 5000 kişi katıldı. Eylemde “Korkuya karşı özgür sanat”,”Korkuya karşı özgür tiyatro” ve “Şehir tiyatroları kapatılamaz” sloganları atıldı. Aynı saatlerde bir çok şehirdede destek eylemleri gerçekleştrildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*