Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » THY’de grev başladı!

THY’de grev başladı!

Video için tıklayınız

TBMM’de bugün genel kurulda görüşülmesi planlanan havacılık iş koluna grev yasağı getiren kanun teklifi nedeniyle Hava-İş’in yaptığı başlattığı eylem sonucu Türk Hava Yolları (THY), şu ana kadar onlarca seferini iptal etti. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nden alınan bilgiye göre şu ana kadar çoğu THY’ye ait olmak üzere 26 dış hat, 43 iç hat seferi iptal edildi. Onlarca seferde ise gecikme yaşanıyor.

Bu sabah İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yapılan iç ve dış hat uçuşlarında ortalama 1.5 saatlik gecikme oldu. THY sabah saatlerinde 13 iç hat, 11 dış hat uçuşunu iptal etti. Eylemin ve uçuş iptallerinin artarak devam etmesi bekleniyor.

Kabin memurları da eylemde
Havacılık iş koluna grev yasağı getiren kanun teklifinin alt komisyonda kabul edilmesinin ardından THY işçileri coşkulu ve kitlesel bir uyarı eylemi yapmışlar, basına verdikleri ilanlar ve açıklamalarla yasanın TBMM’nin gündemine gelmesi durumunda grev yapacaklarını açıklamışlardı. Dün Hava İş konuyla ilgili şu mesajı geçti:

Çok acil! Çok Acil!
Tüm muhalefet partilerinin karşı çıkmasına, basın açıklamalarında tüm üyelerimizin karşı çıkmasına rağmen; grev hakkımıza yasak getiren yasanın 29 Mayıs 2012 günü TBMM’de çok büyük bir hızla gündeme alınacağı bilgisi alınmıştır. Bu haber sonrası tüm normal, vardiyalı ve uçuş üyelerimiz bu ağır hak kaybı ihtimali ile 29 Mayıs 2012 tarihinde lokal saatle 03.00 – 24.00 arası kendilerini göreve hazır hissetmeyeceklerini bildirmişlerdir.

Yasanın bugün TBMM’nin gündemine geleceği haberi üzerine
Türk Hava Yolları’nda görevli kabin memurları dahil olmak üzere Atatürk Havalimanı’nda coşkuyla gerçekleştirilen eylem halen devam ediyor.

Sabah saatlerinden itibaren Atatürk Havalimanı’nda toplanan THY’de görevli kabin memurlarının yanı sıra Türk Hava Yolları Teknik A.Ş işçilerinden 200 kişilik bir grup da iş bırakarak eyleme katıldı.

Yönetimden işten çıkarma tehdidi
THY yönetimi eylemi bastırmak için kısa mesajla işçilere “işten çıkarıldıklarını” bildirdi. Keza eylem nedeniyle havalimanına çok sayıda çevik kuvvet ekibi yönlendirildi.

Buna karşın sloganlarla kabin ekiplerinin eylemlerine destek olan teknik ekip çalışanları Atatürk Havalimanı’nda geliş katında toplandı. Eylem devam ediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*