Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » THY internet sitesi hacklendi

THY internet sitesi hacklendi

THY’nin eyleme katıldığı için geçtiğimiz aylarda çıkardığı 305 personele destek vermek için hacker grubu bir gün önceden twitter hesabı aracılığı ile THY’yi uyardı.

Cumartesi günü de Türk Hava Yolları’nın resmi sitesi olan www.thy.com.tr ve turkishairlines.com sitesini saat 17:00’dan itibaren hackledi. Hacklenmeden dolayı THY’nin internet sitesine ulaşılamaması nedeniyle yolcular hem online bilet alamamanın yanı sıra online check-in yapamadı ve sadece bilet alımlarını call center tarafından yapmak zorunda kaldı. Yaptıkları sanal saldırılarla gerek devlet kurumlarını gerekse dünya devlerinin korkulu rüyası haline gelen hacker grubu Anonymous grubu, “DDOS” adı verilen Dağıtık Servis Reddi Saldırısı ile 6 saat süresince Türkiye’de en çok girilen 176 sıradaki siteye girişi engellerken site saat 23:00 da yapılan çalışmalar sonucu normale öndürüldü. Uluslararası bilinilirliği yüksek olan ve yolcularının yüzde 10’unundan fazlasının bilet alımlarını internet üzerinden yaptığı THY yolcularından özellikle diğer ülkelerden bilet alımı için internet sitesine ulaşamaması nedeniyle maddi kaybı da oldu. Edinilen bilgilere göre resmi siteye 6 saat süresince girilmesinin engellemesinin faturasının özellikle yabancı yolcuların online bilet alımını yapamaması nedeniyle 400 bin lirayı bulduğu tahmin ediliyor.

Hacker gruplarından olan Anonymous Turkey grubu, THY’yi “DDoS” yöntemini kullanarak hackledi. DoS yani “Denial of Service” web siteleri veya bilgisayarlar üzerine düzenlenmiş bir çeşit hizmet aksatma yöntemidir. DoS saldırısı, belli bir sunucunun bir şekilde gerçekten hizmet bekleyen DDOS saldırılarından korunmak oldukça zordur.

“Distributed Denial of Service” (DDoS) ise DoS saldırısının dağıtılmış olarak gerçekleştirilmesine deniyor. Saldırı yapan hacker bu saldırıyı tek bir IP üzerinden değil birçok IP üzerinden gerçekleştiriyor. Bunu programlanmış virüsleri internet üzerinden dağıtarak birçok bilgisayara yerleştirmek gibi yollarla gerçekleştirebilir. Eğer saldırı bir IP adresinden gerçekleştirilirse firewall bunu etkisiz hale getirebilir ancak bu saldırı birçok IP adresinden yapıldığı zaman firewall’un devre dışı kalmasına neden olur. DDoS ile saldırıyı yapan gizlenebilir, bulunması çok zordur. Çünkü saldırgan saldırıya katılmaz. Yönlendirdiği IP’ler saldırıyı gerçekleştirir. Bu araçlara zombi denir. Bu saldırıya zombi saldırısı adı da verilebilir.

THY yaz sezonunda internetten online olarak ortalama saatte yaklaşık 50-70 bin liralık bilet satıyor. Sitenin tam 6 saat devredışı kalmasıyla bu hesaplamaya göre zarar, 400 bin liraya ulaştı.

Daha önce de THY çalışanlarının eylemine destek vermek için hacker grubu RedHack, thy.com.tr ve turkishairlines.com adreslerini hackleyerek erişimi sekteye uğratmıştı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*